Magi i rockig tältshow

En rockig magishow i ett specialbyggt cirkustält.
Så beskrivs Joe Laberos sommarturné som kommer till Vasavallen torsdagen den 14 maj.
- Lite mer nertonat, lite mer back to basics – men minst lika effektfullt, säger han själv om sin show.

Övrigt2009-05-06 07:19

I morgon är det premiär för Joe Laberos nya show i Göteborg och en vecka senare gästar den världsberömda magikern Strängnäs för att avsluta turnén i Halmstad 14 juni. Då har han hunnit avverka 23 orter över hela landet.

Precis som i fjol, då han bland annat besökte Eskilstuna, uppträder Joe Labero i ett 1200 kvadratmeter stort ”cirkustält”, med bland annat storbildsskärmar och två scener, varav den ena mitt bland publiken. Via videoskärmarna ska åskådarna kunna följa alla rörelser och illusioner in i minsta detalj.

- Det bästa med tältkonceptet är att man kan komma till platser som inte kan bjuda på den här typen av föreställningar annars. Det är det som är lite av styrkan, säger Joe Labero när tidningen får tag i honom på telefon under förberedelserna i Monaco.

Jämfört med tidigare shower är den här lite avskalad och nedtonad, förklarar Joe Labero, även om stämningsfullt ljusspel, suggestiv musik och överraskande effekter utlovas.

- Lite mer back to basics och jag jobbar väldigt mycket med publiken, komiken och mystiken. Men det är minst lika effektfullt, lovar han.

Läs hela artikeln i onsdagens papperstidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om