Medryckande Monde Yeux

När Monde Yeux spelade på Hultsfredsfestivalen i somras trängdes 700 musikälskare i och kring ett konserttält som var anpassat för 300 personer. Sextettens vilda framträdanden hade föregått bandet.

Övrigt2009-08-21 07:00

– Vi får ofta höra från folk att vi är de bästa de har sett live, säger sångaren Jack Nystedt stolt.

Det började stillsamt med att Stockholmsbandet Monde Yeux spelade in sin debutskiva Naked girls för två år sedan. Efter det hände inte så mycket ända tills skivan släpptes förra våren.

– Då började vi få erbjudanden om spelningar och det var också då vi kände att det här var något som vi ville satsa på. Det är alltid lättare att få spelningar och göra reklam för sig själv när man kan visa upp en skiva för arrangörer, säger Jack.

Läs hela artikeln i fredagens papperstidning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!