Nästa säsongs satsning kallad The best of Metropolitan ska visas på digitalbiografen Cinema i Strängnäs. Allt från Tosca till Armida.
– Det verkar lovande, säger biografägaren Carl-Stefan Rydén. Av flera skäl. Dels ser programmet intressant ut på pappret, dels är det många mycket intressanta sångare och sångerskor som medverkar.
Det är fjärde säsongen som Folkets hus och parker satsar på att visa direktsänd opera på digitalbiografkedjan i Sverige. Ett grepp som kommer mer och mer. I fjol bänkade sig över 43 000 besökare.
Men ingen ska tvingas att invänta höst och vinter för att få se opera eller teater. Redan i kväll, måndag, visas Askungen med Malena Ernman, och 25 juni blir det brittisk teater på biografen, Fedra, från en föreställning på National Theatre i London med Helen Mirren som sänds samtidigt på 220 biografer runt om i världen.
– Det ska bli spännande, säger Carl-Stefan Rydén, och det är ganska ordagrant vad Helen Mirren också yttrat i flera intervjuer.