Nya historiska serien "Taboo" (finns på HBO Nordic i Sverige) kräver ett par avsnitt. Sedan är man fast. Tom Hardy spelar James Delaney, en man som alla trodde var död. När han dyker upp lagom till sin fars begravning och visar sig vara arvtagare till ett litet stycke land, Nootka-sundet på gränsen i nordväst mellan Amerika och Kanada, drar det i gång en serie händelser. Det är tidigt 1800-tal och Nootka-sundet är strategiskt viktigt för den brittiska kronan och den amerikanska armén. Men även det mäktiga Ostindiska kompaniet vill åt landremsan, som ses som en viktig hamn i handelsvägen till Kina.
James Delaney har vistats i Afrika och upplevt saker som förändrat honom i grunden. Dessutom har han med sig en förmögenhet i form av en påse diamanter och färdigheter i det ockulta. Han har bestämt sig för att bygga upp sin fars fraktföretag. Nu hotas han från alla håll. Dessutom finns en komplicerad familjehistoria, med en mor som var från den amerikanska ursprungsbefolkningen, en halvsyster som han har ett incestuöst förhållande med och en styvmor som dyker upp från ingenstans.
Serien innehåller en rejäl portion grovt våld och solen verkar aldrig skina. Allt utspelar sig i halvmörker, smuts och snusk. Men emellanåt glimrar det till av upptäckarglädje, scener som lustfyllt skildrar kemiska experiment piggar upp, liksom Tom Hardys truliga charm som gör att man inte kan låta bli att gilla outsidern James Delaney.
Han är lite av en Pippi Långstrump som kommer till stan med en påse diamanter, övernaturliga förmågor och erfarenhet från haven och främmande länder.