Visholmen kan få glasskiosk 2018

Den som har det bästa förslaget får bygga en glasskiosk på Visholmen. Så ser reglerna ut i en ny anbudstävling som Strängnäs kommun är på väg att dra i gång.

Badgäster på Visholmen kan få möjlighet att handla fika eller glass i en kiosk från och med sommaren 2018.

Badgäster på Visholmen kan få möjlighet att handla fika eller glass i en kiosk från och med sommaren 2018.

Foto:

Övrigt2017-08-24 23:04

På onsdag väntas kommunstyrelsen fatta beslut om att starta anbudstävlingen som berör ett 260 kvadratmeter stort område strax intill badplatsen längst ut på halvön. Kommunen vill ha in förslag från entreprenörer som vill bygga och driva en kiosk på platsen.

I förslagen, som vem som helst kan skicka in, bör det ingå en affärsidé och ekonomisk plan. Om personen har drivit liknande verksamheter tidigare väger det in. Helst vill kommunen att den som ska få bygga kan öppna sin kiosk lagom till sommaren 2018.

Den som vinner måste, förutom att bekosta själva kiosken själv, också betala en årlig avgift på 25 000 kronor till kommunen.

‒Vad kiosken kostar att bygga har vi inte gjort någon kalkyl på, eftersom det är ganska fritt hur kiosken ska se ut. Vi har sagt att den max får vara 64 kvadratmeter stor men den kan lika gärna vara tio. Kostnaden beror också på hur enkel eller avancerad byggnaden ska vara, säger Stina Norrbom som är handläggare på kommunens mark- och exploateringsenhet.

Kommunen hade 2014 en anbudstävling för en året runt-öppen restaurang på Visholmen. Kostnaden för själva byggnaden beräknades bli fyra–fem miljoner kronor. Men det kom bara in ett förslag, och eftersom parterna inte kom överens strandade uppgörelsen och kommunen valde att inte återuppta anbudstävlingen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!