Kvinnan var på väg till tåget på onsdagsmorgonen när hon noterade en man som hon uppfattade som kraftigt berusad i korsningen St Annegatan/Repslagaregatan.
– Jag tyckte att det var lite obehagligt och gick över på andra sidan gatan. Efter en liten bit vände jag mig om och såg hur han försökte stoppa in en snus samtidigt som han vinglade fram och tillbaka. Sen slog han bakåt och jag hörde en duns.
Kvinnan hade bråttom till tåget men förstod att mannen skulle få hjälp eftersom det passerade mycket bilar på vägen. Strax därefter hörde hon ambulansen.
På kvällen läste kvinnan om händelsen på SN:s hemsida och förstod att hon kunde bidra med uppgifter. Polisen hade då inlett en utredning om grov misshandel efter att mannen hittats liggande på trottoaren med svåra skallskador.
– Jag ringde polisen och hamnade någonstans i Småland tror jag. De bad mig vänta och det gjorde jag säkert i tio minuter men hon kom aldrig tillbaka i luren. Då lade jag på. Jag har lämnat mitt mobilnummer men ingen har kontaktat mig, säger kvinnan.