Det var vid 14.30-tiden i torsdags i förra veckan som systembolaget i Gallerian i Eskilstuna centrum blev av med sprit som försvann ut genom kassan utan att någon betalade för den.
– Vi misstänker att två män har jobbat i par. Att de har kommit in i butiken med en halvtimmes mellanrum och stoppat på sig flaskor i någon slags våtdräkt. Vi tror att männen kan tillhöra samma liga, säger Lennart Vestergren hos polisen i Eskilstuna.
Ett tiotal flaskor whisky till ett sammanlagt värde av cirka 6 000 kronor ska ha försvunnit med männen, under våtdräkten.
Hur märker man det här?
– Helt plötsligt är det tomt i hyllan bara, säger Lennart Vestergren.
Han berättar att butikens övervakningsfilmer nu ska granskas i jakt på ledtrådar för att komma tjuvarna på spåren.
Men varför misstänker ni att våtdräkt användes?
– Stoppar man in ett tiotal flaskor i en vanlig tröja så ramlar de ut och låter. Har man ett väldigt åtsittande plagg så ramlar inget ut och det putar inte särskilt mycket heller, förklarar Lennart Vestergren.