Före sig hade Zetterström polacken Janusz Kolodziej och de tjeckiska bröderna Ales och Lukas Dryml.
Men Zorro som ligger nia i GP visade från början att han är en förare för semifinalerna.
– Jag vann mina två första heat, blev utesluten eftersom domaren ansåg att jag var orsaken till ett fall i det tredje och sedan vann jag igen. Då var allt klart så i sista heatet hade jag inget att köra för och kom trea, berättar 38-åringen.
Före tävlingarna var Zorro lite orolig för att de skulle tvingas köra med de nya och omdiskuterade ljuddämparna:
– Ganska märkligt. Hela året har vi fått dispens för att köra med de gamla och det gör vi till och med i Grand Prix. Men nu har FIM (internationella förbundet) bestämt att vi ska köra med de nya i GP-kvalet.
– De är som natt och dag. Med de nya dämparna blir cykeln slö och man måste dreva upp motorn ett par kugg vilket gör den svårhanterlig. Den tappar jättemycket kraft, tillägger Magnus och gör en liknelse:
– Som att köra bil på femmans växel i en kurva i stället för på trean. När du ska ut ur svängen händer det ingenting om du ger full gas. Du får ingen kraft ut ur kurvorna.
När Zorro väl fått testa de nya dämparna i tävling tycker han ändå inte att det varit någon ”jättekatastrof”:
– Det beror på de yttre omständigheterna. Det var 35–36 grader varmt och banan var kruttorr. Men när det blir regn och slippriga banor med fäste blir det svårare att svänga och det kan bli riktigt farligt.
Troligen konfronteras Zetterström med de nya ljuddämparna även i semin den 3 juli. Var det blir vet inte Zorro ännu:
– Lottningen görs i veckan.
Om han går vidare därifrån väntar kvalfinalen den 21 augusti i danska Vojens.
Men en miss i Danmark innebär att Zetterström måste sluta sämst åtta i årets Grand Prix för att få vara med i finrummet även nästa säsong.