Pådrag när berusad Eskilstunaman gick bärsärk i bostad

En man i 30-årsåldern från Eskilstuna är misstänkt för flera brott efter att ha blivit hotfull och våldsam mot andra personer och dessutom hållit kvar dem mot sin vilja i en bostad. Händelsen inträffade i Trosa under torsdagseftermiddagen.

Mannen är nu misstänkt för flera brott efter torsdagens händelser.

Mannen är nu misstänkt för flera brott efter torsdagens händelser.

Foto: Sandra Nordin

Sörmland2020-07-09 19:27

Larmet inkom under torsdagseftermiddagen. Flera polisbilar skickades till en adress på Stensundsvägen i Trosa efter att det blivit rejält stökigt i en bostad i området.

Enligt anmälan hade flera personer begett sig hem till personen som är bosatt på adressen för att konsumera alkohol. Bland annat den misstänkta gärningsmannen, en man i 30-årsåldern från Eskilstuna.

Efter en stund blev de närvarande oense om någonting varpå mannen i 30-årsåldern blev arg och aggressiv och attackerade både de andra närvarande personerna samt började förstöra saker i bostaden.

– Han har dels slagit sönder föremål i lägenheten samt slagit en person i ansiktet. Men även tvingat de andra personerna att stanna kvar i bostaden. Det är oklart vad detta berodde på, säger Torbjörn Lindqvist, vakthavande befäl vid polisen i Region Öst.

I samband med att den misstänkte mannen hindrade de andra från att lämna platsen så kunde bostadsinnehavaren själv slå larm till polisen som grep den misstänkte.

– Vi fick kontakt på plats och den här personen kunde gripas. Det verkar ha skett relativt odramatiskt, säger Torbjörn Lindqvist.

Mannen i 30-årsåldern är nu misstänkt för en rad brott: Olaga frihetsberövande (eftersom han tvingade sällskapet att stanna kvar i bostaden), misshandel, skadegörelse samt olaga hot.

Det är oklart om någon av de inblandade fick några fysiska skador efter händelsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!