Regionen och kommunen krokar arm kring sjukhusområdet

Region Sörmland och Eskilstuna kommun ska arbeta tätt tillsammans för att utveckla området kring Mälarsjukhuset och förbättra tillgängligheten.

Regionstyrelsens ordförande Monica Johansson (S) och kommunstyrelsens ordförande Jimmy Jansson (S) är övertygade om att den avsiktsförklaring som tecknats om sjukhusområdets utveckling är bra för båda parter.

Regionstyrelsens ordförande Monica Johansson (S) och kommunstyrelsens ordförande Jimmy Jansson (S) är övertygade om att den avsiktsförklaring som tecknats om sjukhusområdets utveckling är bra för båda parter.

Foto: Lars Skärlund

Sörmland2022-05-09 14:44

2025 ska det nya Mälarsjukhuset stå klart, med 45 000 nybyggda kvadratmeter som bland annat rymmer en helt ny akutmottagning, förlossning och kvinnoavdelning, hjärtintensiv och en operationsavdelning med 13 salar.

För att skapa bästa möjliga förutsättningar för att det ska vara smidigt för alla att ta sig till och från sjukhuset – både under byggtiden och när allt står klart – har kommunen och regionen skrivit under en avsiktsförklaring för den framtida utvecklingen av området och tillgängligheten till det.

undefined
"Vi behöver ta ett större grepp för att lösa utmaningarna med transporter och tillgänglighet", säger regionstyrelsens ordförande Monica Johansson (S). Bakom henne syns Jonas Lindeberg (VFP), Jimmy Jansson (S) och Jari Puustinen (M).

– Eftersom det just nu är en gigantisk byggarbetsplats handlar det i det korta perspektivet om att människor ska kunna komma till arbetet utan att det stör för mycket.Tunga transporter behöver fungera, liksom kollektivtrafiken. Och min uppmaning till alla är att åka kollektivt, säger regionstyrelsens ordförande Monica Johansson (S).

I det längre perspektivet ligger fokus på att få till en fungerande infrastruktur för personal och besökare till sjukhuset men även boende i närområdet liksom transporter till och från Djurgårdsskolan och British Junior. 

undefined
Det var en bred uppställning av politiker och tjänstemän som samlats utanför Mälarsjukhusets entré där avsiktsförklaringen som tecknats mellan regionen och Eskilstuna kommun presenterades.

– Du hittar sannolikt ingen plats i Eskilstuna där det är en så stark utveckling och där det byggs så mycket på en begränsad yta. Vi riskerar att gå bort oss om vi inte har en bild av vad regionen vill med sjukhuset, vad som händer om tio-tjugo år, säger kommunstyrelsens ordförande Jimmy Jansson (S).

Nya parkeringsplatser måste byggas, liksom busshållplatser och cykelvägar. Det konkreta innehållet ska mejslas fram i olika arbetsgrupper. Från kommunens sida är man angelägen om att det som sker ska bidra till hela stadens utveckling.

I samarbetet ingår även fastighetsköp som ska nyttja båda parters intressen. Kommunen har köpt delar av kvarteret Väpnare i centrala Eskilstuna av regionen för att möjliggöra för nya studentbostäder.  Regionen å sin sida har förvärvat Djurgårdens äldreboende dit sjukhusadministrationen ska flytta. Regionen lär sannolikt också köpa den mark kommunen äger där de byggnader som gick under namnen "Tro, Hopp och Kärlek", låg.

– Det här möjliggör en gemensam planering av sjukhusområdet där ett grönt och hållbart resande är viktiga utgångpunkter. Vi ska koppla ihop staden och jag ser fram emot den här satsningen som kommer att bli ett viktigt steg i kommunens utveckling, säger Kristina Birath, miljö- och samhällsbyggnadsdirektör i Eskilstuna kommun.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!