FrĂ„n coronapandemins intĂ„g i mars fram till november förra Ă„ret fick TRR in 23 000 ansökningar i Sverige, jĂ€mfört med 13 000 under samma period 2019. Ăven i Sörmland har antalet ansökningar ökat jĂ€mfört med 2019, men inte lika mycket som i landet.
â I Sörmland hade vi under första delen av pandemin, frĂ„n mars, ett relativt stabilt inflöde. Vi hade mellan 5 och 20 uppsagda tjĂ€nstemĂ€n i hela lĂ€net som kom till oss i veckan, sĂ€ger Susanne Corse, arbetsmarknadsomrĂ„deschef Stockholm mitt, dĂ€r Sörmland ingĂ„r, pĂ„ TRR.
Den första riktiga ökningen i Sörmland kom i juni.
â Vi hade en topp under juni och sen var det pĂ„ normala nivĂ„er fram till en ny topp i november och december igen. Det var nĂ€r Volvo i Eskilstuna hade en ordentlig nerdragning. FrĂ„n mars till november hade vi en ökning pĂ„ 50 procent, frĂ„n cirka 280 tjĂ€nstemĂ€n under perioden 2019 till 420 under samma period 2020. Totalt under 2020 hade vi en ökning pĂ„ cirka 30 procent.
Hon berÀttar att Volvo stod för en stor del, annars var det utspritt pÄ mÄnga företag.
â Det Ă€r mĂ„nga företag som har dragit ned, men med fĂ„ personer. Branscher som sticker ut Ă€r IT, industri och teknik, som ett kluster. I storstĂ€der har de haft en tuff utmaning inom handeln, besöksnĂ€ringen och flygindustrin. Det har dock inte drabbat Sörmland.
PÄ TRR för de statistik över var de som har drabbats bor och inte var de arbetar.
â Om man har jobbat i Stockholm och blivit uppsagd dĂ€r sĂ„ tillhör man Sörmlands statistik om man bor hĂ€r. SĂ„ tjĂ€nstemĂ€nnen som jobbat pĂ„ Volvo CE i Sörmland och pĂ„verkats kommer med i dessa siffror, Ă€ven om deras huvudkontor ligger i en annan stad; Göteborg.
Under specifikt vecka 47 kom det in mÄnga ansökningar, frÄn just Volvo.
â Kurvan har planat ut efter det och vi Ă€r nere i de normala siffrorna igen, 5 till 20 personer i veckan. Vi ser en balanserad utveckling men det Ă€r svĂ„rt att veta vad som sker 2021, med tanke pĂ„ pandemins utveckling och de stöd som arbetsgivarna kan fĂ„.
Hon sÀger att det ÀndÄ finns en positiv utveckling.
â Det Ă€r positivt att mĂ„nga gĂ„r ut i en ny anstĂ€llning, trots pandemin. Faktiskt fler Ă€n under föregĂ„ende Ă„r. Fler fick ett nytt jobb eller startade eget företag. Eller satte sig vid skolbĂ€nken för att byta bransch. Det Ă€r ett bra alternativ nĂ€r den branschen man kommer frĂ„n inte ser sĂ„ lovande ut i framtiden.
Den sÀkraste rekommendationen hon vill ge Àr att man ska tÀnka framÄt.
â Bygg pĂ„ din kompetens, stĂ€ll dig sjĂ€lv frĂ„gan vad vill du göra i framtiden? Har du tidigare haft tankar som nu gĂ„r att realisera sĂ„ gör det. Vi stöttar och hjĂ€lper till med hur de uppsagda tjĂ€nstemĂ€nnen inom det privata nĂ€ringslivet ska göra. Vi ser exempelvis att det finns behov av kompetens inom sjukvĂ„rden och vĂ€ljer man att utbilda sig inom vĂ„rd och omsorg kommer det att finnas jobb Ă€ven framöver.
MÄnga av de som byter arbete under pandemin byter frÄn den privata sektorn till den offentliga.
â Vi ser att fĂ€rre fĂ„r jobb via den klassiska jobbannonsen, dĂ„ det Ă€r fĂ€rre ute. MĂ„nga fĂ„r i dag nytt jobb via nĂ€tverk och kontakter, man söker jobb proaktivt och pratar med personer i sin omgivning. Flera som tidigare har arbetat inom den privata sektorn i Sörmland har valt att gĂ„ över till den offentliga sektorn under Ă„ret. Verkstad och byggindustrin har det tufft men det finns Ă€ndĂ„ tjĂ€nstemĂ€n som gĂ„r till de branscherna.
TRR erbjuder hjÀlpmedel för de uppsagda tjÀnstemÀnnen.
â Vi lever i en digital tid nu, speciellt under corona. Vi försöker att hjĂ€lpa till sĂ„ gott vi kan genom att hĂ„lla workshops och webbinarier dĂ€r man bland annat kan lĂ€ra sig hur man vĂ€ssar sitt egna jobbsökande. Vi har Ă€ven möjlighet att bekosta utbildningsinsatser som hjĂ€lper tjĂ€nstemĂ€nnen till en ny anstĂ€llning.
Hon har nÄgra tips till den som nyss har blivit arbetslös, Àr pÄ vÀg att bli det eller till den som kanske inte trivs pÄ sin nuvarande arbetsplats.
â Trots dessa tuffa tider och arbetsmarknadslĂ€get Ă€r det viktigt att inte avvakta. Försök att fĂ„ en struktur pĂ„ vardagen, kan du bygga pĂ„ en kompetens inför ditt nĂ€sta karriĂ€rval? VĂ€ssa ditt cv, ansökningsbrev och hĂ„ll ordning pĂ„ dina handlingar för en dag dyker kanske det spĂ€nnande jobbet upp, sĂ€ger Susanne Corse och avslutar:
â Tappa inte hoppet, det finns alltid saker man kan göra pĂ„ egen hand och förbereda sig för vad som komma skall.
Det finns stöd Àven för andra verksamheter, till exempel Trygghetsfonden TSL för privatanstÀllda arbetare.