Det fattas fortfarande data från julhelgen när förra veckans statistik över antalet provtagna och covidsmittade i Sörmland summeras. Men smittskyddsläkare Signar Mäkitalo ser en tydlig bild.
– Unilabs sammanställer de sista siffrorna nu och sannolikt landar vi på drygt 430 covidfall förra veckan, vecka 51. Det är jämförbart med 445 vecka 50. Men det var betydligt färre som testade sig i julveckan, mängden provtagningar sjönk från 12 600 till under 9 900.
– Det beror förstås dels på julen. Många åkte bort, och det har varit helgdagar utan samma möjligheter att testa sig. Men det gör att andelen positiva testresultat ökar rejält nu. Ännu har vi inget konstaterat fall av omikronvarianten i länet, men jag bedömer att mellan 20 och 30 procent av fallen är omikron. Det tar lite tid att få verifikation. Jag räknar med att få den som en present på nyårsafton.
Samtidigt minskar andelen barn som testar positivt för covid-19. Barnen har drivit smittan i flera veckor i Sörmland. Nu fördelar sig de flesta sjukdomsfallen tämligen jämnt i åldersspannet 20-49 år.
Samma utveckling syns för influensan i länet, konstaterar Mäkitalo. Det något lägre antalet konstaterade fall beror sannolikt på julen och att den som sökt sjukvård mötts av stängda vårdcentraler. RS-viruset däremot verkar äntligen har släppt sitt mest aggressiva grepp om länet.
– Om alla följer rekommendationerna om att hålla avstånd och stanna hemma med minsta symptom minskar även influensavågen och RS, och vi får inte en så hård belastning på sjukvården. Det här är jätteviktigt.
– För allt pekar mot att vi får en kraftig våg av smittspridning om ett par veckor. Så har det sett ut nu varje år, läget lugnar sig en aning när folk är hemma över helgerna och skolor och arbetsplatser är stängda, för att ta ny fart veckorna 2-4. Jag är övertygad om att vi får en rejäl topp då – för alla smittor. För sjukvårdens skull gäller det att vi hjälps åt med att försena den så långt det går.
Bland annat genom att vaccinera sig. Än är det inte för sent att ta en vaccinspruta mot influensan trots att vi är mitt i säsongen. Och alla, poängterar smittskyddsläkaren, bör boka sig för dos 3 av covidvaccinet när tillfälle ges. Även den som varit covidsjuk i vinter.
– Omikron verkar inte bry sig så mycket om dos 1 och 2, och viruset bryr sig bara litegrann om att du varit covidsjuk förut. Dos 3 däremot verkar den hämmas av. Det här ser man tydligt i färsk data från Storbritannien och andra hårt drabbade länder. Att ha covid-19 ger ett visst skydd, men inte så bra och länge som vi tidigare trott.
– Inte så att man kan känna sig säker kring den nya omikronvarianten om man nyss varit sjuk av deltaviruset. Boka därför tid för dos 3 så snart det är din tur, och så snart du är pigg och frisk igen.
Signar Mäkitalo förstår hur tröstlöst det här låter för många människor.
– Med åren blir allt bättre i en pandemi. Vi lär oss mer, vi kan behandla sjukdomen bättre, vi får bra vacciner och så småningom kommer det antivirala tabletter.
Måndagen den 27 december får åtta personer sjukhusvård för covid-19 i Sörmland. Tre av dem ligger på intensivvårdavdelning.
– För ett år sedan var siffrorna drygt 60 respektive 10. Så det går åt rätt håll. Men vi har fortfarande för få vaccinerade.
Andelen sörmlänningar över tolv år som fått minst två doser covidvaccin är nu 82,6 procent.