Jenny: Hej! När en ny åldersgrupp kan börja boka vaccin ett visst datum, är det från någon speciell tid det gäller eller är det bara att logga in och boka från och med den dagen? Ibland ändras informationen om vilka som kan boka vaccintid lite senare under dagen.
Magnus Johansson: Vi försöker släppa på under morgonen men på grund av de tekniska lösningarna så går det inte att säga ett exakt klockslag.
Erika: På fredag öppnar bokningen upp för min åldersgrupp. Hur gör man för att lättast få en tid och undvika det bokningskaos som varit för tidigare grupper?
Magnus Johansson: Du kan gå in och boka som vanligt. Vid senaste påsläpp har det inte varit några tekniska problem att kunna gå in och boka de lediga tider som finns.
Sofia: Hej! Jag är extremt spruträdd och vet inte hur jag skall våga ta vaccinationssprutan. Tänker på det väldigt, väldigt ofta. Finns det något råd för hur man går tillväga i min situation?
Magnus Johansson: Det finns tyvärr inte något vaccin än mot covid-19 som inte kräver spruta. Berätta för personalen att du är stickrädd så kommer de försöka hjälpa dig.
Maria: Man ska ju inte ta vaccination om man är sjuk, men om man som i mitt fall varit rejält förkyld och sen fått bihåleinflammation, räcker det då om jag känner mig ”frisk” vid vaccinationen eller måste jag avvakta en längre tid för immunförsvarets skull?
Magnus Johansson: Det räcker att du känner dig frisk och är feberfri. Om du har blivit sjuk senaste veckan med luftvägssymtom och inte har testat dig för covid-19 bör du dock göra det först så att du inte utsätter andra för smittorisk.
Sandra: Hej! Jag är gravid i vecka 25 och är född 1985. Jag har inga underliggande sjukdomar. Bör man som gravid ta vaccin och om inte, när ges nästa möjlighet i så fall för min del? Förlossningen är beräknad till slutet av september.
Magnus Johansson: Vi rekommenderar vaccination till gravida efter vecka 12. Du bokar tid när bokning för din åldersgrupp öppnas vilket för din del är fredag 11 juni.
Fråga: Jag är 26 år så enligt planen kommer jag kunna boka tid från 18 juni. Stämmer detta fortfarande? Kommer sedan flytta till ett annat län, hur funkar det med dos två då? Kan jag ändå ta den i Eskilstuna eller måste jag ta dos 2 i nya länet?
Magnus Johansson: Vi kommer öppna upp bokning för personer som är 25 år och äldre fredag 18 juni. I första hand rekommenderas att man om möjligt tar dos 1 och 2 i samma region men om det inte går så kan du tas dos 2 i annan region.
Eva: Hej! Om man fördelat vaccinet mellan kommuner beroende på antal innevånare hur kommer det sig då att Eskilstuna har mycket lägre andel vaccinerade?
Magnus Johansson: Eskilstuna har en högre andel yngre personer jämfört med flera andra kommuner i Sörmland, vilket gör att en lägre andel har fått vaccin där hittills.
Cecilia: Om man har blivit gravid efter man tagit dos 1 (Astra) och man är i cirka vecka 7 när dos 2 egentligen ska tas - hur länge kan man vänta med dos 2? Behöver man börja om? Bokar man enligt den prioriteringen som finns?
Magnus Johansson: Jag skulle är rekommendera att du tar dos 2 av Pfizer 12-15 veckor efter att du har tagit dos 1 av AstraZeneca förutsatt att du då har passerat vecka 12 i graviditeten. Du har ett relativt gott skydd mot svår covid-19 redan efter 1 dos AstraZeneca.
Viola: Fick min andra spruta den 3 juni! En stor knöl uppkom dagen efter och det var rött och kliade enormt. Klådan är borta men knölen är fortfarande kvar!
Magnus Johansson: Vid vaccination kan en lokal inflammation uppkomma i underhud och muskler. Dessa besvär försvinner vanligtvis inom 3-6 veckor. Om du har kvarstående besvär därefter rekommenderar jag att du kontaktar din vårdcentral.
Birgitta: Fick min andra vaccination redan februari, jag arbetar inom sjukvården. När behöver jag eventuellt ta dos tre?
Magnus Johansson: Vi vet ännu inte hur länge skyddet från 2 vaccindoser finns men studier pågår som kommer svara på om ytterligare doser kommer behövas.
Helen: Jag fick en blodpropp i ljumsken två veckor efter jag fått min andra Pfizerspruta. Kan det ha varit vaccinet som orsakade proppen?
Magnus Johansson: I de studier och uppföljningar man har gjort på de som har fått Pfizers vaccin har man inte sett någon ökad frekvens av venösa blodproppar i ben eller ljumske. Det finns därför inget som med de data som jag känner till som talar för en ökad risk, men jag rekommenderar här att du diskuterar med din läkare.
Emelie: Jag är orolig för biverkningar. Har hört man kan bli infertil och få ändrad menstruation och att immunförsvaret påverkas negativt, till exempel. Hur stor är sannolikheten för det?
Magnus Johansson: Det finns inte något vetenskapligt stöd för de biverkningar som du tar upp.
Marie L: När har vi flockimmunitet i Eskilstuna?
Magnus Johansson: Vi vet inte när så kallad "flockimmunitet" kommer nås. Det beror bland annat på hur länge skyddet av genomgången infektion och vaccination finns, samt om det skulle kunna dyka upp nya varianter av viruset
Richard: Jag är 44 och får boka tid nu, men vet efter ett test att jag har antikroppar. Borde jag boka en tid ändå? Hur långt är skyddet om man som jag har antikroppar?
Magnus Johansson: Förekomst av antikroppar minskar risken betydligt för att få en covid-19-infektion, men man kan tyvärr ändå drabbas. Vi rekommenderar därför vaccination även om du har antikroppar.
Jimmy: Hej. Vi i fas 4 i Nyköping som först fick sprutan (vecka 21) kommer inte att kunna boka vår andra spruta förrän om tidigast ett par veckor, samtidigt som det släpps på ända ner till +18 år. Kommer vi att tävla om samma kvot som de som ska få dos 1, eller hanteras dos 2 separat så att det inte riskerar att dra ut på tiden mycket längre än de 6-8 veckor som anges?
Magnus Johansson: Vi planerar dos 2-tider separat just nu, så att det ska finnas tider för de som tidigare har fått dos 1.
Annika: Varför finns det så få tider att byta till om jag behöver omboka min vaccinationstid?
Magnus Johansson: Vi har fortfarande begränsade vaccinleveranser och högt tryck på bokningar. Vi släpper tillgängliga tider så snart vi har bekräftade leveranser av vaccin.
Marie: Hur kan tidigare tider för vaccination släppas för senare åldersgrupper? Jag som är 47 fick tid den 21 juni och min kompis som är 44 fick tid den 12 juni. Känns som att prioriteringsordningen därmed inte hålls riktigt?
Magnus Johansson: Målsättningen är att erbjuda alla vaccin så snart som möjligt. Vi släpper dock på åldersgrupper successivt, men tillgång på tider kan variera mellan orter och vaccinatörerna släpper också ytterligare tider successivt efter vi får bekräftade leveranser, varför det kan förekomma i vissa fall att personer i olika grupper får tider vid olika långt fram.
Sandra: Hej! Hur lång tid kan jag vänta som längst med att ta dos två av Pfizer? Vad är det bästa med tanke på antikroppar? Om jag har förstått rätt så bildar du fler antikroppar ifall du väntar längre med att ta dos två. Stämmer detta?
Magnus Johansson: Vi har inte hela svaret på denna fråga än baserat på tillgängliga studier. De studier som finns talar för att ett längre dosintervall inte är negativt annat än att det tar längre tid att bli fullvaccinerad. Vi rekommenderar att dos 2 tas om möjligt efter cirka 7-8 veckor men flera andra länder har använt 12 veckors dosintervall utan några problem. Även om intervallet skulle bli längre än 12 veckor så behöver man inte börja om vaccinationen med den information vi har just nu. Ytterligare studier med långtidsuppföljningar kommer dock publiceras och vi kommer då veta mer.
Susanne: Om man i ett tidigt skede fick Pfizer som 70+ och det var 3 veckor mellan doserna ger det sämre skydd än om det varit 7 veckor?
Magnus Johansson: De initiala största studierna med Pfizers vaccin är gjorda på dosintervallet 3-6 veckor. Mindre studier därefter ger visst stöd för att längre dosintervall kan ge långsiktigt något bättre skydd. Hade vi haft obegränsad tillgång till vaccin så hade vi sannolikt dock fortsatt med det korta intervallet 3-4 veckor, då skyddet kommer snabbare beaktande den omfattande smittspridningen som vi hade under våren.
Birgitta Andertorp: Jag är missnöjd med att få vänta extra veckor med andra Astra-sprutan, det var fullbokat då man blev rekommenderad att boka. Nu får jag min andra samtidigt som 40-åringar! Nu är man inget riskfall längre fastän man är 74 år?
Magnus Johansson: Även en dos av AstraZenecas vaccin ger ett bra skydd mot svår sjukdom men skyddet blir ännu bättre efter två doser, varför vi rekommenderar det. Dosintervallet för AstraZenecas vaccin som ger bäst långsiktigt skydd är 9-12 veckor, då blir det tyvärr så att dos 2 kommer ges något senare än för de andra vaccinerna.
Lena: Hej om man fått Pfizer och vill få ett vaccinations pass för resa går det då att få andra sprutan efter 4 veckor?
Magnus Johansson: Rekommendationen för Pfizer är 7 veckors dosintervall. Beaktande den brist på vaccin som vi fortfarande har så kan vi tyvärr inte ge dos 2 tidigare än 6 veckor efter dos 1.
Funderar: Hej! Bör jag avboka min vaccinationstid om jag har migrän just då?
Magnus Johansson: Migrän är inte en kontraindikation för vaccination men vaccinet kan ge huvudvärk och feber som biverkan varför det finns en risk att du mår sämre om du vaccinerar dig när du har ett migränanfall.
Louisa: Om man har vaccinerat sig mot TBE, hur lång tid skall man vänta innan man kan vaccinera sig mot covid?
Magnus Johansson: Du bör vänta 1 vecka att ta covid-19 vaccin efter att du har tagit annat vaccin.
Marit: Hej! Mötte i går en glad pensionär med en knapp/brosch med texten "Mig kan du krama, jag är vaccinerad!" Är det lämpligt? Hon höll ej avstånd.
Magnus Johansson: Även efter vaccination så behöver vi just nu fortsätta hålla avstånd och följa övriga rekommendationer för att minska risk för smittspridning.
Marie: Varför är det tidsbokning för vaccin och inte drop in? Det har jag för mig att det var när vi vaccinerades mot svininfluensan.
Magnus Johansson: För att minimera risk för köbildning, kunna se till att vaccinet räcker aktuell dag och kunna vaccinera med så få restdoser som möjligt för att minimera risk att vi behöver kassera doser har vi valt att använda tidsbokning för vaccination istället för drop in.
Johan: När blir datum för dos två synliga i 1177? På söndag har det gått 5 veckor för mig men de enda tider jag kan se är denna vecka. Inga tider från vecka 7 och framåt.
Magnus Johansson: Vi släpper tider för både dos 1 och dos 2 så fort vi får bekräftat att vi får vaccinleverans. Tillgängliga vetenskapliga studier talar för att det långsiktiga skyddet snarast blir något bättre vid längre dosintervall varför det av medicinska skäl inte är något problem att ta dos 2 något senare än 7 veckor efter dos 1, om det inte finns tid att boka just den veckan.
Claudia: Jag hade covid-19 för två månader sedan. Ska jag vänta med att vaccinera mig?
Magnus Johansson: Det finns inget hinder att du vaccinerar dig även om du har haft covid-19 för två månader sedan och du är välkommen att boka tid. Ditt skydd mot ny infektion är dock mycket starkt i minst 3 månader varför jag själv nog skulle vänta tills det gått 3 månader efter infektionen innan jag skulle ta vaccin.
Jenny: Varför har man ändrat i intervallet till 7 istället för 6 veckor på Pfizer?
Magnus Johansson: Skälet till att intervallet är ändrat från 6 till 7 veckor är att kunna erbjuda fler personer dos 1 då vi fortsatt har begränsade leveranser av vaccin. Även om 7 veckor är rekommendationen så accepterar vi bokning för dos 2 från och med vecka 6, men det långsiktiga skyddet blir snarast bättre vid längre dosintervall varför det även går att ta dos 2 senare än efter 7 veckor.
Post Covid: Vilken är er rekommendation för de som har post-covid med feber till och från? Ska man ta vaccin eller avvakta?
Magnus Johansson: Det finns i dag inga större studier kring detta varför vi inte vet hur post-covidsymtom påverkas av vaccination. Du har ett mycket bra skydd mot ny covid-19-infektion minst 3 månader efter att du har haft covid-19-infektion. Om nu har mer uttalade kvarstående besvär därefter rekommenderar jag diskussion med din läkare om när vaccination bör ske.
AG: Jag ska opereras i dag och har inte tagit vaccin ännu på rekommendation av kliniken. När bör jag tidigast ta det efter operationen? Jag är sjukskriven en vecka med smärtstillande under den tiden.
Magnus Johansson: Det finns inget direkt hinder att ta sprutan i anslutning till operation så länge man inte har feber eller andra infektionssymtom som komplikation till operationen. För att enklare kunna veta om besvär som till exempel feber är orsakade av vaccination eller eventuell komplikation till operation är mitt råd att vänta cirka en vecka mellan operation och vaccination.
Kerstin Holmgren: Går det att få vaccinationskortet översatt på engelska eller i digital form (på engelska) innan 1 juli?
Magnus Johansson: Det går att beställa ett tillfälligt vaccinationsintyg via 1177.se eller via vår bokningstelefon i väntan på att de nationella intygen lanseras 1 juli. Intyget skrivs då både på svenska och engelska. Tyvärr finns det inga nationella eller internationella regler för hur de tillfälliga intygen skall vara utformade, varför vi inte kan garantera att de accepteras i olika sammanhang.
Mathias: Hur lång tid ska det vara mellan sprutorna egentligen? Man hör olika saker om det.
Magnus Johansson: För vaccination med Pfizer och Moderna rekommenderas ett dosintervall på 7 veckor. De studier som finns talar för att det långsiktiga skyddet snarast blir bättre vid längre dosintervall varför det inte är ett problem att ta andra dosen något senare om man inte har möjlighet att ta den just efter 7 veckor. För vaccination med Astra rekommenderas ett dosintervall på 9-12 veckor. Om man har fått Astra som dos 1 och sedan behöver ta Pfizer eller Moderna som dos 2 är intervallet 12-15 veckor.
Victoria: Varför låter ni Vaccina fortsätta vaccinera i Trosa, Strängnäs och Gnesta när de misskött sig så i Flen och Eskilstuna att de fått sluta vaccinera där?
Magnus Johansson: Vi har inte haft de problem som funnits i Flen och Eskilstuna i Trosa, Gnesta och Strängnäs. Vi följer dock situationen noga och har dagliga avstämningsmöten med Vaccina.