Förra sommaren kammades förstapriset hem av Tina Shepherd från Kvicksund, som hade tagit en bild när hennes tvillingdöttrar Emelie och Felicia sprang på en åker. Även fjolårets andrapristagare hade fångat ett barn på bild, men Eskilstuna-Kurirens bildchef Marie Bremberg försäkrar att det inte krävs barnmotiv för att vinna.
– Vi välkomnar alla slags sommarbilder, det är bra med variation.
Har du något tips till våra läsare som gillar att fotografera?
– Ha alltid med dig kameran och ta spontana bilder. Tänk på att ta från olika vinklar och att det kan vara svårt att ta bra bilder när det är stark sol. Gå gärna in i skuggan eller ta bilderna när det är mulet, säger Marie Bremberg.
Alla bilder som laddas upp kommer att visas på ekuriren.se, sedan görs alltså ett urval av bilder som även publiceras i papperstidningen. Den som vinner sommarens tävling får 1 500 kronor i värdecheckar, andrapristagaren får 750 kronor i värdecheckar. Vinnarna utses av Eskilstuna-Kurirens bildavdelning.
Klicka här för att komma till uppladdningsformuläret.