Sörmland har fått sitt första fall av coronaviruset.
Vid 16.30-tiden under måndagseftermiddagen skickade Region Sörmland ut ett pressmeddelande och bekräftade att en person drabbats av coronaviruset.
Med anledning av det bekräftade fallet har Region Sörmland kallat in till en presskonferens på Mälarsjukhuset klockan 18.30 där Helena Hervius Askling, smittskyddsläkare, Göran Stenlund, verksamhetschef för infektionskliniken och Marie Bennermo, chef för patientsäkerhetsenheten medverkar.
Exakt var i Sörmland det bekräftade coronafallet är bosatt nämns inte, men i och med att en första person nu smittats kan del bli aktuellt med provtagningscentraler i andra delar av länet än enbart på infektionskliniken i Eskilstuna.
– Smittskyddslagen gör att vi har goda rutiner för hur vi ska hantera frågorna. Eftersom vi tar det på fullaste allvar känner jag ingen oro i dagsläget. Beredskapen är god, sade Monica Johansson (S), regionstyrelsens ordförande, till tidningen i förra veckan.