Motionsrörelsen är fortsatt på stark frammarsch i Sverige och cykelsporten är inget undantag.
– Vi började med 100 personer och det har ökat varje år. Cykelintresset i allmänhet har ökat och man hör att anmälningarna till de större loppen tar slut på en gång, säger Karl Persson från Hyltinge hembygdsförening som arrangerar loppet med KFV Korpen.
Båven runt hölls som ett tävlingslopp på 30-talet och återuppstod i samband med kommunens 40-års jubileum, men nu som motionslopp.
I år har 270 personer anmält sig men det är inte fler än att alla kan starta samtidigt.
– Alla åker inte åt samma håll. De som kör de kortare banorna åker åt Flenhållet och de som kör den längsta banan på 82 kilometer åker mot Gnestahållet, säger Karl Persson.
Den längre bansträckningen lockar flest cyklister, beräknat 200 startade. För de allra snabbaste tar den sträckan ungefär två och en halv timme.
– Det är blandade vägförhållanden, både asfalt och grus. Det finns lite jobbiga vägar på sina ställen, första biten är väldigt kuperad där man passerar Göran Perssons torp och sen vid Ripsa, säger Karl Persson.
För den som inte vill jaga runt hela sjön finns 44 kilometer och milspåret runt Torpareviken.
– Vi har en följebil med släpkärra som plockar upp dem som inte orkar och där finns också en sjukvårdare. Vi har ingen maxtid men efter sex timmar är de flesta i mål, säger Karl Persson.
Start och målgång är vid kiosken i centrala Sparreholm.
– Det har fungerat bra hittills men om vi blir större måste vi nog flytta på oss. Kiosken är ju öppen och deras kunder måste komma fram. Vi försöker hålla undan just vid målgången men eftersom det inte är en tävling är det mest motionärer som tar det lugnt, säger Karl Persson.
Än är det inte fullt hus på startlinjen.
– Vi har inte satt något maxantal deltagare och det finns fortfarande möjlighet att anmäla sig direkt vid starten. Förra året var det över 70 cyklister som gjorde så, säger Karl Persson.