Göran Persson vill satsa på jakt och fiske Spännande final när Dunker föll

Göran Persson och Anitra Steen har som mål att bygga upp ett landsbygdsföretag med flera näringar på sitt Torp. Bland annat så vill paret, som har fyra kilometer strand i Båven, utveckla fisket.

SPARREHOLM2009-03-10 21:25

Perssons fastighet Torp har utökats med ytterligare en fastighet och består nu av cirka 350 hektar jord, skog och vatten.

Göran Perssons och Anitra Steens plan är att bygga upp ett landsbygdsföretag som bygger på jorden, skogen, vattnet och på de fastigheter som finns på gården.

När det gäller jordbruksdelen vill Persson satsa på vallproduktion och betesdrift. Skogsbruket har 150 hektar produktiv skogsmark. Redan i dag är 14 hektar avsatta för naturvård genom ett avtal med staten.

Paret Persson Steen har både enskilt och samfällt vatten i huvudsak i Båven och Gölsjön. I Båven finns fyra kilometer strand och möjlighet till kräftfiske.

Nu vill de utveckla fisket och göra det till en näring i sitt företag. Paret vill bygga en fiskebod precis intill Båvens vatten. Men det är inte klart om det krävs bygglov och strandskyddsdispens. Boden ska vara fyra gånger sex meter stor.

– Jag har begärt in en verksamhetsbeskrivning för företaget. Om han kan visa att han livnär sig på verksamheten och boden kan klassas som ekonomibyggnad för jordbruk behövs inte bygglov eller strandskyddsdispens, berättar Anders Solberg på kommunens plan- och byggkontor.

Anders Solberg ska nu informera ansvariga politiker om ärendet. Om man avgör att det krävs bygglov och strandskyddsdispens blir det i bygg-, miljö- och räddningsnämnden frågan avgörs.

På vilket sätt Göran Persson vill utveckla fisket har han ännu inte bestämt framgår av verksamhetsbeskrivningen. Persson vill också utveckla jakten, men det är heller inte bestämt hur det ska ske.

Målet är att företaget ska vara så stort att man kan ha en helårsanställd. Hur mycket tid Persson själv tänker lägga på företaget framgår dock inte.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om