Lugnt på Selaön – i stället dök varg upp på Oknön

Efter den första anmälda observationen av varg på Selaön förra veckan sökte länsstyrelsen efter säkra spår, utan att lyckas. I stället bekräftades varg på Oknön, dryga milen därifrån.

I helgen bekräftades vargspår på Oknön, norr om Selaön. Bilderna är tagna i andra sammanhang.

I helgen bekräftades vargspår på Oknön, norr om Selaön. Bilderna är tagna i andra sammanhang.

Foto: TT

Stallarholmen2021-01-11 11:20

Den 6 januari observerade flera personer djuret på Selaön utanför Stallarholmen. Vittnet Åsa Dorch filmade när det sprang på åkrar och över landsvägen nära hennes bil. 

Hon anmälde observationen till Skandobs och länsstyrelsen konstaterade att det var en varg på filmen. För att en observation ska kunna bekräftas krävs dock säkrade spår, vilket länsstyrelsen sökte på torsdagen.

På fredagen konstaterade vilthandläggaren Lovisa Häggström att det inte lyckats:

– Ett stort antal spår från människa, hund och räv hittades på Selaön i går. På grund av lite snö och många spår av annat, gick det inte att kvalitetssäkra vargspår. 

Därmed la länsstyrelsen ner efterforskningarna. Tidningen har inte heller fått några uppgifter om varg på Selaön under helgen. Sent på fredagen bekräftades dock varg vid Mossnäs på Oknön, norr om Selaön. Bilder på Skandobs visar tassavtryck och färsk spillning.

Geografiskt är det 1–1,5 mil mellan de spåren och de på Selaön, med ett par sträckor på upp till några hundra meter med öppet vatten. Rovdjurscentret De 5 stora skriver: "Vargar rör sig ofta i snabb trav. Ibland vandrar de riktigt långt. En ung varghane som hade en sändare på sig gick över 300 mil. Vargen kan simma och drar sig inte för att göra det i jakt på mat."

Under lördagsmorgonen rapporterades sedan tre olika observationer av varg söder om Enköping, norr om Oknön, in till Skandobs. De var på måndagsmorgonen obekräftade.

Karta: Här bekräftades varg kvällen den 8 januari.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!