Galenskaparna och After Shave har serverat en himla många sketcher i tv och på scen under himla många år.
Biljetterna till höstens föreställningar på Oscarsteatern i Stockholm har gått åt som smör i solsken. Redan innan premiären den 11 september har det därför beslutats om att släppa biljetter även till våren.
- Himla roligt, säger Anders Eriksson, men berättar också att han är jätteförvånad över att publiktrycket varit så stort. Vi hade först planerat 30 föreställningar i Göteborg, men det landade på 104 och nu blir det alltså två säsonger i Stockholm.
Anders dementerar de rykten som kan ha uppstått i samband med att de gjort en jubileumsföreställning med 30 nummer från 30 år - de ska inte sluta.
- Många verkar tro det. Men vi tänker inte lägga skorna på hyllan utan detta är snarare en milstolpe och ett uppsamlingsheat som tar avstamp mot nya mål. Vi tänkte dessutom att det kunde vara kul att få fira 30 år, säger Anders Eriksson.
Han är nämligen inte ett dugg trött på deras olika sketcher.
- När man vridit och vänt på figurerna otaliga gånger kan man ju tro att det inte finns något nytt att krydda med, men det lustiga är att det alltid går att tillföra något nytt eftersom man fått andra perspektiv sedan sist.
Favoriten nummer ett är Mor i skutan.
- Den är så tidlös i sin humor och så genialiskt skriven av Claes. Det är en av de bästa sakerna som han någonsin gjort, med ett språk som inte riktigt finns, men som man fattar exakt.
Anders berättar att det finns en speciell kemi på scenen mellan honom och hans sex år äldre bror, Claes. Allt grundades under uppväxten i Trollhättan där det egentligen Claes intresse för radio var början på allting.
- Han satt i sitt rum och lyssnade på radio och stenkakor. När han fick en bandspelare av mamma när han var 15 kunde han börja spela in egna låtsasprogram, den eufaniska radion, och behövde någon att spela emot - det blev jag.
När det sedan blev skarpt läge satte han, som Anders uttrycker det, "klorna i sin brorsa" igen. Otaliga revyer, tv-program och filmer har sedan fötts.
Vad som väntar efter vill Anders Eriksson inte lyfta på täcket om ännu och säger:
- Det är ju som vanligt hemligt, särskilt nu när vi fått skjuta på det, så vet man aldrig hur det man tänkt formar om sig. Men vi har material till en helt ny föreställning.
Det som han vågar yppa redan nu, även om något inte är klart, är att de har lämnat in synopsis till SVT på en tv-serie.