Barnvagn försvann när trio vilseledde personalen

Tre personer vilseledde butikspersonalen. Under tiden gick en kvinna in i affären och plockade åt sig en barnvagn värd 15 000 kronor. "Otroligt tråkigt och fräckt", säger Jonas Falck som driver Lekia i Solberga.

En barnvagn värd 15 000 kronor stals i torsdags från Jonas Falcks Lekiabutik i Solberga. "Fräckt och otroligt tråkigt", säger butiksinnehavaren.

En barnvagn värd 15 000 kronor stals i torsdags från Jonas Falcks Lekiabutik i Solberga. "Fräckt och otroligt tråkigt", säger butiksinnehavaren.

Foto: Albin Persson

Strängnäs2023-03-26 04:44

Stölden skedde vid 17.30 den 23 mars.

– En kvinna har tagit en barnvagn med sig ut ur affären utan att betala för den, säger Yvonne Sjöö på Strängnäspolisen som har en anmälan på sitt bord.

– Ärendet är öppet. Vi vet att det finns övervakningsbilder, säger hon.

Vagnen är av fabrikatet Cybex priam och i speciella färger.

– Den stod nära entrén. Kvinnan passade på att ta den medan tre andra personer störde personalen, det var två som jobbade just då, säger Jonas Falck.

Du misstänker att "kunderna" på förhand visste vad de ville ha?

– Vi är övertygade om att de varit här och rekat någon vecka tidigare.

Den misstänkta personen syns tydligt på en film men vart hon och hennes medhjälpare tog vägen är oklart.

– Personalen tyckte ju att besökarna uppträdde konstigt.

Hur ser du på händelsen?

– Klart det är fräckt och hemskt tråkigt när någon bara knallar in i butiken och stjäl en dyr vara.

Jonas Falck märker att antalet stölder i Lekiabutiken ökat på sistone och ser nu över vad han och personalen kan göra för att minska svinnet.

– Vi behöver blir mer noggranna.

24 timmar tidigare inträffade en liknande stöld i en klädbutik i centrala Strängnäs.

– Två kvinnor och lika många barn kom in i affären. En av kvinnorna tryckte ner två täckvästar av märket Lyle & Scott i en väska, något som målsägaren upptäckte och sprang efter. Då hindrades han av barnen som ställde sig i vägen, säger Yvonne Sjöö.

Karta: Solberga handelsområde
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!