En man i 55-årsåldern häktades i december, misstänkt för en våldtäkt på en betydligt yngre kvinna i Strängnäs.
Men Eskilstuna tingsrätt såg inte tillräckliga skäl för en fällande dom: "Tingsrätten anser att mannen ska frikännas från åtalet eftersom det inte går att utesluta att kvinnan deltog frivilligt eller åtminstone gett någon form av samtycke till sexuell handling."
Mannen har varit på fri fot sedan 14 januari, datumet då huvudförhandlingen hölls.
Åklagaren Maria Lindstedt Estberg sa i samband med att domen offentliggjordes att hon funderade på att lämna in en överklagan.
Så blev också fallet.
– Överklagan kom in hit för två dagar sedan, berättar en handläggare hos Svea hovrätt.
I sin överklagan begär åklagaren att hovrätten, med ändring av tingsrättens dom i skulddelen, "dömer XX för våldtäkt och bestämmer påföljden till fängelse i tre år. I andra hand yrkas att XX döms för oaktsam våldtäkt".
"XX var den som utförde den sexuella handlingen och han har då ansvaret för att försäkra sig om att målsäganden deltog frivilligt. Det har han inte gjort", skriver Maria Lindstedt Estberg i ett mejl till tidningen.
Tidningen har pratat med Strängnäsbons advokat Hans-Olof Hedbom som kort konstaterar:
– Jag tror att domen överklagats, men jag har inte fått något besked från hovrätten.
Det kan alltså dröja ett helt år innan ärendet avgörs.
– Men viss förtur har målet ändå med tanke på målsägarens ringa ålder, säger handläggaren på Svea hovrätt.