Det är mellan klockan 22.00 och 05.00 natten till tisdag, onsdag och eventuellt torsdag nästa vecka som det ska råda totalstopp för fordonstrafik, cyklister och fotgängare på Tosteröbron.
– Vi måste öppna bron. Något som polis, räddningstjänst, ambulans och taxi underrättats om, säger driftteknikern David Noreen.
Arbetet består i att rostskyddsbehandla och måla ett parti längst ut på Tosterösidan.
– Det är väldigt rostigt och behöver renoveras, säger Noreen.
Varför sker det just nu?
– Det var då som entreprenören hade tid. Vi har flaggat för tre nätters jobb, men hoppas att det ska gå lite snabbare.
Apropå den 86 år gamla bron, var Anders Ekman nyligen med på teknik- och fritidsnämndens möte för att summera året som varit och blicka fram mot 2023.
– I december ska nämnden tillsammans med kontoret kunna fatta ett beslut. Min magkänsla är att vi ska fortsätta med åtta öppningar om dagen sommartid eller möjligen utöka till tio, säger Ekman.
– Det gäller i så fall från 1 maj.
Som ni säkert känner till har det varit mycket problem med att få bron att gå igen efter öppningar, vilket orsakat långa bilköer åt båda håll.
I våras var läget riktigt bekymmersamt för kommunen som kring midsommar valde att dra ner från 15 till tre öppningar per dag.
När den nya motorn installerats utökades det till fem öppningar som sedermera blev åtta.