Vilket är ditt första intryck?
– Det verkar vara en välfungerande rektorsgrupp som tillsammans hjälps åt att utveckla skolan så att den ska bli så bra som möjligt, det finns ett engagemang att tillsammans utveckla skolan. Sedan tycker jag att det verkar vara trevliga skolor, jag har varit runt på flertalet och träffat mycket trevlig personal, säger Katarina Holmsten, som ska fortsätta sin rundresa.
Vem är du?
– Jag har jobbat i olika roller i skolan, inom grundskolan jobbade jag som lärare i 20 år innan jag blev rektor. Senast var jag kvalitetsledare på barn- och utbildningsförvaltningen i Karlskoga, säger Katarina Holmsten, som bor i Örebro, men som nu har skaffat sig en övernattningslägenhet i Strängnäs då familjen vill flytta åt det här hållet.
Vilka skolfrågor tycker du är viktigast?
– Alla elever ska ha rätt till goda kunskaper och goda förmågor. De ska ha en god språkutveckling och de ska lära sig och kunna arbeta med moderna läroverktyg, det tycker jag är väldigt viktigt.