— Det ringer klubbar hela tiden. Jag har bland annat snackat med Balrog och Örebro, säger forwarden med rötterna i Palestina och Jordanien.
— Målet är att komma till Superligan.
När detta skrivs har han gjort 34 mål (totalt 40 poäng) på 15 matcher och ligger bland de allra främsta i skytteligan för division 1 mellersta Svealand. Då ska ni veta att Omar Aldeeb är junior och dessutom debutant i dessa sammanhang.
— Att göra mål är inte så svårt när man spelar med killar som Pierre (Hellström) och "Pata" (Patrik Hallberg), säger han.
Omar Aldeeb har alltså fem syskon. Äldst är Nadin, 21, som numera bor i Örebro. Alla andra finns kvar i Strängnäs. Storebror Karam fightas om en plats på IK Viljans mittfält.
— Alla sex har sysslat med både fotboll och innebandy, berättar Omar Aldeeb, vars karriär startade i dåvarande Strängnäs Bishops. Som nioåring hamnade han hos SIBK i stället.
— Fotbollen slutade jag med vid 15 års ålder. Bosse Konrad (numera assisterade coach i SIBK, reds.anm.) som tränade mitt lag i Viljan ansåg att jag skulle lira back och inte forward. Då valde jag att bara satsa på innebandyn.
Vilka har betytt mest för dig?
— Mina första tränare – Leif Eriksson, Christer Östlund och Håkan Karlsson.
Din bästa egenskap som innebandyspelare?
— Målsinnet, det har jag alltid levt på.
Vad vill du helst utveckla?
— Fysiken och defensiven.
Roligast på träningen?
— Tvåmålsspel.
Tråkigast?
— Att bygga och riva sargen.
Hur lång tid tar det?
— Tre minuter ifall några står och slappar.
Vem tänker du på?
— Pata, han brukar knyta skorna då. Men det kan han väl få göra i egenskap av lagkapten.
Roligaste lagkamraten?
— Andreas Lundin. Han drar skämt hela tiden.
Varför skulle du rekommendera någon att börja med innebandy?
— Det är kul, går fort och det händer mycket. Många mål brukar det också bli.
Omar Aldeeb går gymnasiet i Eskilstuna och tar studenten till sommaren. Det ökar förstås risken att han försvinner från SIBK inför nästa säsong.
— Han kommer självklart att gå vidare i karriären. För sin ålder har ett grymt spel- och målsinne. Tekniken är också strålande. Han behöver dock bli jämnare över en hel match. Omar kan vara bekväm mellan varven, säger tränaren Peter Lund.