Bil stoppad efter polisjakt – föraren sprang till skogs

En bil stoppades efter att ha jagats av polisen på bland annat E20 i Strängnäs på onsdagskvällen.

En bil stoppades efter en biljakt på E20 i Strängnäs på onsdagskvällen.

En bil stoppades efter en biljakt på E20 i Strängnäs på onsdagskvällen.

Foto: Pontus Stenberg

Strängnäs2024-02-07 19:20

En bilförare, vars fordon skulle kontrolleras av polisen strax utanför Strängnäs, vägrade stanna på polismans tecken och körde i stället iväg.

Bilen fick emellertid en, och sedan flera polispatruller efter sig och jakten fortsatte ut på E20 i riktning mot Åkers styckebruk och vidare bort mot Läggesta.

– Det blev ett förföljande. Rättsläget var initialt vårdslöshet i trafik och ej ha stannat på polismans tecken, säger Marcus Anefur, polisens presstalesperson.

På en mindre väg i trakterna av Läggesta fick polisen till slut stopp på bilen efter en vådlig färd där det aktuella fordonet bland annat ska ha kört rakt över en rondell. Då bilen stannade hamnade den delvis vid sidan av vägen halvvägs igenom ett viltstängsel.

Föraren hoppade dock ur fordonet och sprang från platsen in i skogen.

Passageraren som fanns kvar i bilen greps av polisen.

Enligt polisen visade det sig att bilen var både stulen och falskskyltad.

Flera polispatruller sökte under kvällen efter föraren som flydde till skogs. Efter ett tag gav letandet resultat.

– Vi har hittat föraren, så två personer är gripna. Det var en hundpatrull som spårade upp honom, säger Marcus Anefur.

Männen som är i 30- respektive 35-årsåldern är nu båda misstänkta för tillgrepp av fortskaffningsmedel, alltså bilstöld. Föraren är även misstänkt för vårdslöshet i trafik och för att ej ha stannat på polismans tecken.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!