Tidningen har tidigare skrivit om att socialnämnden ville stänga dagcentralen Glada laxen på Kristinagården. Dit har äldre och människor med funktionsnedsättning, som inte bor på äldreboendet, kunnat gå för att äta lunch.
Socialnämnden ville stänga verksamheten för att kunna spara pengar. Men på nämndens möte i maj återremitterades ärendet för vidare utredning.
Men nu har teknik- och fritidsnämnden beslutat att ta över dagcentralen Glada laxens kökslokal. Det blir Måltidsservice som kommer att driva restaurangen.
Pensionärsföreningarna i Strängnäs tätort har engagerat sig för att dagcentralen Glada laxen ska vara kvar.
– Vi är jätteglada. Vi ser att man har lyssnat på oss. Man skapar förutsättningar för en mötesplats som har saknats i Strängnäs tätort, säger Sven Olof Ersmarker, ordförande i SPF.
Skulle ni som pensionärsförening använda dagcentralen?
– Vi kan ha verksamhet där som inte ryms i Pensionärernas hus. Det kan handla om matlagning och sykurser. Man skulle också kunna träffas där över generationsgränserna. I dag är aktiviteter så åldersuppdelade.
Karin Lundell, kommunens måltidschef, ser möjligheter med att samarbeta med föreningar kring Kristinagårdens restaurang.
– Vi kan utveckla måltiden till något annat än bara näringsintag. Man kan ha lunch kombinerad med underhållning. Den sociala delen av måltiden är jätteviktig, säger hon.
Måltidsservice tar över verksamheten förutsatt att socialnämnden på tisdag beslutar att avveckla sin drift av verksamheten.