Dykare sökte efter den försvunne Strängnäsbon

I söndags hade det gått exakt fyra veckor sedan Cristian Rubio senast sågs. Fallet med den försvunne Strängnäsbon fortsätter att förbrylla både polis och allmänhet. Under slutet av förra veckan ryckte såväl hundförare som sjöpolis ut – men även dessa efterforskningar blev resultatlösa.

Strängnäs2016-06-13 18:40

– Nej, det finns inga spår, medger Yvonne Sjöö, inspektör vid polisen i Strängnäs.

Cristian Rubio försvann den 15 maj från en adress på Trädgårdsgatan.

Sedan dess är 54-åringen som uppslukad av jorden.

Missing people har gjort flera kraftansamlingar liksom Cristian Rubios närstående.

– Under helgen åkte vi runt i kommunen och såg oss omkring vid busshållplatser, eftersom pappa arbetar som busschaufför, säger sonen Mauricio Rubio.

Både han och hans anhöriga mår jättedåligt just nu.

– Det är svårt, men vi ger inte upp. Jag är sjukskriven från jobbet och arbetsgivaren har verkligen backat upp mig, säger Mauricio Rubio.

Chilefödde Cristian Rubio hade varken nycklar, plånbok eller telefon på sig när han lämnade Trädgårdsgatan den 15 maj.

– Chansen är ju inte så stor att han befinner sig på en plats där det finns mat i närheten, säger Mauricio Rubio.

Familjen har bland annat tagit hjälp av en privatperson som kom med båt från Järfälla och även medförde en undervattenskamera.

– Han åkte ända upp till Morrarö och letade, säger Mauricio Rubio som tillägger:

– Vi är tackamma för all hjälp vi fått.

Yvonne Sjöö konstaterar att sjöpolisen och dess dykare har utvidgat sitt sökområde.

– Vi vill kunna utesluta vissa möjligheter, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om