Finkrogen Edsbacka bistro går i graven

Krögaren Tobias Andersson har bestämt sig för att lägga ner Edsbacka bistro efter mer än tio år. "Det är ingen dans på rosor", säger han.

"Många serverar bara det gästerna vill ha, men jag gör det osäkra som ingen annan vågar. Jag serverar bara mat som jag kan stå för, det vill säga närodlad i så stor utsträckning som möjligt", säger Tobias Andersson

"Många serverar bara det gästerna vill ha, men jag gör det osäkra som ingen annan vågar. Jag serverar bara mat som jag kan stå för, det vill säga närodlad i så stor utsträckning som möjligt", säger Tobias Andersson

Foto: Sofie Axelzon

Strängnäs2023-02-02 04:45

Tobias Andersson har varit verksam på Edsbacka bistro sedan 2011 och ansvarat för driften sedan 2014. Nu till sommaren tackar han för sig.

– Det är vemodigt. En långvarig relation går i graven, men jag vill inte stanna här tills jag blir en bitter gubbe.

Det var inget förhastat beslut utan bestämdes redan i höstas, i samförstånd med huvudägaren Peter Hallgren.

undefined
Tobias Andersson har gjort det mesta på den lilla krogen genom åren och känner sig trygg innanför dess väggar. "Det är svett och kärlek överallt här. Jag har gjort allt från att tvätta trallen utanför till att välja viner."

– Jag har inte varit ledig en enda sommar på över tio år, så det ser jag fram emot, säger Tobias Andersson som vill kunna få mer tid till familjen som nyligen utökats.

Edsbacka bistro är en finkrog där en stor majoritet av gästerna kommer hit främst från andra delar av Mälardalen.

– Vi har många gäster från Stockholm, Västerås och Enköping.

– Jag är stolt över att vi har satt Strängnäs på den gastronomiska kartan med vår filosofi, gästspel, temamiddagar och kvalitetstänk, menar krögaren vars rätter byts ut med några veckors mellanrum och aldrig återkommer i samma tappning.

undefined
"Det är viktigt att få erkännanden längs vägen, särskilt när man går sin egen väg", säger Tobias Andersson som fått fina betyg i White guide genom åren och en eftertraktad recension i DI Weekend bland annat.

– Det är ju det roliga med att vara kock, att få vara kreativ och inte servera samma rätter år efter år.

Att gynna de lokala odlarna är Tobias Anderssons filosofi, och så mycket som möjligt på menyn är därför närproducerat.

– Jag vill servera mat som jag kan stå för.

De fina betygen restaurangen fått i White guide bekräftar att krögaren vet vad han gör. Men vad ska han göra nu?

– Det är öppet än så länge. Jag vill sälja fastigheten, gärna till någon restaurang med kvalitetstänk. Men varumärket behåller jag.

undefined
Tobias Andersson som driver Edsbacka bistro lägger ner till sommaren. Vad han ska hitta på sen är inte klart, men att det blir matlagning på menyn i någon form är självklart. "Jag älskar att laga och äta god mat och gör det gärna även hemma."
Karta: Edsbacka Bistro Strängnäs
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!