Förbudsskyltar stals – bilister fulparkerade: "Trassel"

När kommunen i början av veckan skulle måla om parkeringsrutorna i Västerviken uppstod flera störningsmoment. "Jag är inte alls nöjd med Strängnäsbornas disciplin", säger stadsvärden Björn Siljeström.

Björn Siljeström om röran på parkeringen i Västerviken: "Ett jäkla trassel."

Björn Siljeström om röran på parkeringen i Västerviken: "Ett jäkla trassel."

Foto: Lars Kilström

Strängnäs2021-10-14 12:55

Utan att ha siffrorna framför sig uppskattar han att det under tisdagen skrevs ut en handfull p-böter och på onsdagen ännu fler.

– Parkeringen var totalt avstängd från 7–13 oktober. Dels på grund av marknaden, dels på grund av arbetet vi hade beställt, berättar Björn Siljeström.

Efter att marknadsgänget lämnat var planen att målningen skulle ske måndag–onsdag.

Men det blev ingen bra start då de skyltar som markerade p-förbud i en hel vecka hade stulits eller gömts undan.

undefined
Skyltar både gömdes undan och nonchalerades under flera dagar.

– Någon hade tagit bort dem. Skyltarna hittades sedan på toaletten på hamnkontoret, berättar Björn Siljeström.

När skyltarna återbördats och arbetet skulle komma igång fortsatte problem. Ytan behövde vara totalt fri från personbilar eftersom den skulle sopas ren.

– Infarten från Storgatan tvingades vi stänga av helt efter ett tag på grund av trafiken. Men genom den andra infarten fortsatte det att komma bilar. Ja, det var till och med någon som nyttjade en grusväg för att få tillträde till parkeringen.

– Det är ju märkligt att folk inte kan läsa skyltar. Jag pratade med en kvinna som satt i sin felparkerade bil och pratade telefon. Det kan man tydligen göra, vore bättre om hon hade kollat skyltarna.

undefined
Parkeringsrutorna i Västerviken har målats om, men kommunen fick problem då bilar lämnades där trots tillfälligt p-förbud.

Hur mycket fick syndarna böta?

– 400 kronor vardera.

Hur ofta behöver ni måla om en parkering av den här storleken?

– Jag tror det hände för fyra år sedan senast.

Tidningen har sökt stadsmiljö- och servicechefen Anders Ekman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!