Sparbanken slår upp portarna i Eldsund

"Eldsundsviken känns som en exklusiv plats och vi satsar för framtiden." Johanna Tömmervik, marknads- och kommunikationschef på Sparbanken Rekarne berättar om flytten från centrala Strängnäs och visar samtidigt upp de nya, luftiga lokalerna.

Marknads- och kommunikationschefen för Sparbanken Rekarne, Johanna Tömmervik: "Känns som en exklusiv plats." Lägg märke till trädet snett till vänster om henne. "Det är sparbankseken", förklarar hon.

Marknads- och kommunikationschefen för Sparbanken Rekarne, Johanna Tömmervik: "Känns som en exklusiv plats." Lägg märke till trädet snett till vänster om henne. "Det är sparbankseken", förklarar hon.

Foto: Lars Kilström

Strängnäs2023-09-27 11:15

Vid sin sida har hon Marcus Conrad, företagsmarknadschef.

– Här ges vi helt andra möjligheter till kundaktiviteter. Och alla som arbetar har ljusinsläpp, säger han.

Apropå aktiviteter – i november kommer banken och grannen Fastighetsbyrån stå värd för en företagsfrukost och kan då ta emot 100–120 gäster.

Sommaren 2022 tecknades en avsiktsförklaring mellan Sparbanken Rekarne och Kilen Eldsundsviken om ett samarbete.

15 månader senare kunde banken, liksom Fastighetsbyrån, lämna Präntaren för Eldsund någon kilometer väster om centrum.

– Vi hade länge sett oss om efter andra alternativ. I Präntaren var det små rum och gångar, vi blev trångbodda. Vi kunde inte heller erbjuda en handikapptoalett. Här har vi tänkt på att anpassa oss efter kundernas behov. Färdtjänst kan köra ända fram och det finns gott om parkeringar, säger Johanna Tömmervik.

undefined
Robert Hammarström, mäklare på Fastighetsbyrån som också checkat in i Eldsundsviken.

Varken öppettider eller antalet anställda förändras.

– Däremot kommer nya lokaler att ge en god möjlighet till högre närvaro bland oss anställda, förklarar Marcus Conrad och syftar på att vissa inte har en fast arbetsplats utan rör sig mellan olika kontor.

It-teknikern Jonathan Asaad är en av alla mobila medarbetare.

– Jag bor i Strängnäs och glädjer mig åt att den här lösningen. Det är superfräscht och trevligt, säger Jonathan Asaad som sitter nästan ensam på ett entresolplan.

undefined
Johanna Tömmervik och Marcus Conrad gläds åt att alla som arbetar på bankens Strängnäskontor har ljusinsläpp.

Marcus Conrad poängterar att alla får en bättre arbetsmiljö och att tekniken uppgraderas.

Johanna Tömmervik tror att Eldsundsviken i framtiden blir någon form av centrum.

– Jag är övertygad om att fler verksamheter kommer att flytta ut hit. 

Andreas Ersson, franchisetagare på Fastighetsbyrån, instämmer:

– Vi är fullt medvetna om att vi är lite tidiga i vårt tänk men är övertygade om att många kommer att ta efter. Framtidens centrum kommer se annorlunda ut jämfört med vad det varit historiskt.

undefined
Marcus Conrad och Johanna Tömmervik flankerar it-teknikern Jonathan Asaad. "Superfräscht och trevligt", säger Jonathan Asaad om lokalerna.

Vad har blivit bättre för er?

– Vi har i dag byggt en attraktiv lokal som ska skapa bästa möjliga arbetsmiljö för vår personal samtidigt som det ska vara väldigt lättillgängligt för våra kunder.

Kundernas reaktioner?

– Våra kunder har hittills varit väldigt positiva till hur fina lokalerna är men också över hur enkelt det varit att besöka oss.

På torsdagen bjuder Sparbanken Rekarne in allmänheten till en familjeinvigning där det bland annat finns ansiktsmålning, hoppborgar, fiskedamm och korv med bröd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!