Uppmärksamma Facebook-användare kanske redan har sett "varningen" i gruppen Stallarholmen tillsammans.
Det är nämligen väg 977, även känd som Strängnäsvägen, mellan Strängnäs och Stallarholmen som fått en fartkamera till.
De tidigare finns dels utanför Lundby, där kameran är vinklad för att fånga fartdårar som kör mot Stallarholmen, och dels utanför infarten mot Adolfsberg, respektive utanför Giresta. De två sistnämnda är vinklade åt varsitt väderstreck.
Den nya fartkameran är placerad ungefär i höjd med Sandåsa och är riktad mot de som kommer körandes mot Strängnäs från Stallarholmen.
Fastän kameran inte hunnit läggas in i Trafikverkets nationella vägdatabas, NVDB, är den igång och kommer att fotografera alla eventuella hastighetsöverträdelser.
– Den är monterad och driftsatt. Den avropades den 22 augusti. Efter att den avropas har våra leverantörer en viss tid på sig att registrera den där, så det kommer nog när som helst, säger Eva Lundberg, nationell samordnare för trafiksäkerhetskameror på Trafikverket.
Anledningen till varför det tillkommit en fjärde kamera på sträckan säger Eva Lundberg är för att det är en så pass lång sträcka.
– Vi sätter två stycken i varje körriktning på en milsträcka. Det ska vara ungefär fem kilometer mellan dem enligt våra riktlinjer. Vi vet att vi får en hastighetsreduktion i ungefär fem kilometer efter varje kamera. Och det är sträckan som vi vill få ner hastigheten på, inte vid en viss stickpunkt.