Sedan december har lokalen stått tom på Storgatan 28. Patumma thai restaurang kastade in handduken. Året dessförinnan stängde hamnnära Thai garden igen och lokalerna såldes som bostad.
Ända sedan dess har det varit ont om thaimat i centrala Strängnäs.
Fram tills nu.
En del kanske känner igen Sao Ruairung Gustavsson från Café Prinsen, där hon jobbat i sju år fram tills nu, eller från Printz bageri dessförinnan.
– Det var jätteroligt på Printz bageri, även om det var tungt arbete. Jag gillade att jobba med Maria Printz, hon var som min idol. Men där blev det mest bröd, och jag ville baka mer bakverk och tårtor. Jag har jobbat många år på Café Prinsen och kommer att sakna det, men jag kände att det var dags för nya äventyr i mitt liv, säger Sao Ruairung Gustavsson.
Den nya restaurangen, Bann thai – som översätts ungefär till "mitt hem", berättar Sao – öppnar för allmänheten den 1 februari. Innan dess ordnar Sao en öppningsceremoni med traditionellt firande och dans för inbjudna gäster.
– Jag har tidigare bjudit hem många kunder, vänner och släktingar på middag för att smaka på min mat. Men det har blivit färre gånger de senaste åren. Folk har tjatat om att få äta min mat igen och nu kan jag äntligen bjuda dem på det, säger hon.
För Saos del blir det inte första gången inom restaurangbranschen.
– För ungefär 18 år sedan drev jag en egen restaurang och hotell i Phuket. Då åkte vi fram och tillbaka och jobbade där på vintern och hade stängt på sommaren när vi var hemma i Sverige. När vi flyttade tillbaka till Sverige helt så sålde vi det.
Hur kom det sig att det dröjde tills nu innan du ville satsa på en restaurang här i Sverige?
– Jag jobbade hårt då och var ganska trött, för jag gjorde allting själv där borta.
På bara lite drygt två veckor har hon kämpat på för att ge restaurangen ett nytt utseende och ordnat allt som behövts för att allt ska se fräscht ut inför öppningen.
Initialt finns inte någon möjlighet för utkörning, men däremot kommer Sao att erbjuda take away och lunchbuffé – eventuellt också catering.
Sao planerar att hålla öppet varje dag i veckan mellan klockan 11 och 20. När hon ordnat serveringstillstånd för alkohol kan öppettiderna bli senare än så.
– Den tidigare ägaren hade inte det, men hon sa att det går att ha det i lokalen, säger hon.