– Som idrottsintresserad har jag alltid velat åka på ett VM, säger Rolf Carlson.
Tillsammans med äldsta sonen Robert Nellsten, 37 år, såg han Brasilen besegra Schweiz med 1–0.
– Vi fick tag på de billigaste biljetterna. De kostade 3 100 kronor. Så fler matcher blev det inte. Men att ha varit på arenan och upplevt stämningen både innan och efteråt var fantastiskt.
Om Rolf Carlson tagit in på hotell hade det också grävt rejäla hål i plånboken, i stället kunde han checka in hos sonen.
– Jag löste ett tillfälligt hyreskontrakt, och fick ett dokument som gällde från 1 oktober.
Robert Nellsten arbetar som pilot på Qatar airways och bor flott på nionde våningen i en skyskrapa mitt i cetrala Doha.
– Han tjänar bra också, säger pappan.
Tjänat bra hade säkert Rolf Carlson gjort om han tackat ja till den tjänst han erbjöds 2002.
– Jo, men jag kunde inta ta den med tanke på familjesituationen och pendla fick jag heller inte göra. Men jag är inte ledsen över det.
Qatar har kritiserats hårt för sin regim och villkoren för de som arbetat med att anlägga främst fotbollsarenorna.
– De borde aldrig ha fått VM, allting handlar om pengar, säger Rolf Carlson.
– Flera av de arenor som byggts upp kommer att rivas. Den som vi besökte består av 974 containrar. Invändigt var det fint, men allt ska bort.
Rolf Carlson tillbringade sex dygn i Doha.