Det blev en lång diskussion där Strängnäspartiet och Kristdemokraterna var fortsatt kritiska till förslaget om att låta ägarna bygga en året runt-restaurang där det nu är sommarservering. De efterlyste en tydligare redovisning av restauratörens ekonomi och bakgrund.
– Vad är vi småpartier ute efter? Ska vi jäklas med majoriteten eller kanske med restaurangägaren? Nej, vi är oroliga för att affärsuppgörelsen inte håller, sa Håkan Bertilsson (STRP).
– Här ska vi ingå avtal med tro och hopp i stället för att reglera hur vi vill ha det, sa Catharina St:Cyr (KD).
De fick medhåll av Roger Richtoff (SD) som också tyckte att den årliga avgiften på 39 000 kronor är för låg.
– Många restauranger i liknande situationer betalar 10–15 000 kronor i månaden, sa han.
Andra var mer positiva till förslaget.
– Nu finns det möjlighet att få en schysst byggnad och ta ner tälten. De har ju fått alkoholtillstånd och det får man bara om man sköter sig, sa Angela Andersson (S).
– De här intentionerna fanns redan när detaljplanen antogs, sa Marianne Andersson (C).
Debatten fortgick i drygt en timme, innan politikerna fattade beslut om att godkänna arrendeavtalet.
Avtalet innebär att restauratören har till och med den 1 januari 2018 på sig att bygga en restaurang och få den godkänd.
Hela debatten finns att se på kommunens hemsida.