Labyrint, balans, hopp och (en målad) hängbro är inslag i den nya aktivitetsbanan som vännerna Linus Pihl och Roger Lindgren har skapat på Vasaskolans skolgård.
De kontaktades av skolans ledning år 2020 och där berättar biträdande rektor Malin Thorsén om varför:
– Det här skapar meningsfulla raster där barnen får möjlighet att röra på sig under roliga former. När man har raster som engagerar skapar det trygghet och minskar konflikter. Vi är supernöjda med jobbet som Roger och Linus har gjort.
Västeråsbon Linus Pihl jobbar som målare och Roger Lindgren driver en tatueringsstudio i Eskilstuna. De har sysslat med graffiti i 20 år.
Roger Lindgren är professionell graffitikonstnär, målar årligen på Kulturdagen i Strängnäs och ligger bakom muralmålningen vid brandstationen i Åkers styckebruk.
– Det är kul att skolor och andra får upp ögonen och ser graffiti mer som en konstform, säger han.
– För det är inte bara 15 åringar som springer på stan som håller på med det, säger Linus Pihl.
Om du vill öva på att måla graffiti vet duon om två möjligheter i närbelägna städer. Det finns väggar för laglig gatukonst vid Studiefrämjandet i Eskilstuna och Mälarhamnar i Västerås.
– Med graffiti är det ofta flera personer som målar en vägg tillsammans, det är ett sätt att umgås och en gemenskap, säger Roger Lindgren.