Åtal: Kvinna stoppades med 2,34 promille

En låg hastighet och vinglig körstil – det var anledningen till att kvinnan i 60-årsåldern stannades av polisen för en alkoholkontroll. I blodet hade kvinnan över 2 promille. Därtill fanns både det öl och annan alkoholhaltig dryck i hennes bil, menar åklagaren. Nu åtalas hon vid Eskilstuna tingsrätt.

Tomma, halvfulla och oöppnade alkoholdrycker hittades på passagerarsidan när bilen genomsöktes av polisen.

Tomma, halvfulla och oöppnade alkoholdrycker hittades på passagerarsidan när bilen genomsöktes av polisen.

Foto: Polisen

Strängnäs2022-11-24 08:55

"Jag vet, jag vet".

Det är det första kvinnan ska ha sagt när polisen kom fram till hennes fordon efter att hon hade stoppats på en väg i Strängnäs.

I förundersökningsprotokollet framgår det att polisen ska ha uppmärksammats på kvinnan av en person som körde bilen bakom henne. Personen hade under en längre tid lagt märke till att kvinnan körde väldigt långsamt och vinglade längs vägen – vid ett tillfälle ska hon ha kört rätt över en refug.

När bilarna passerade en polispatrull som utförde hastighetskontroller tog den bakomliggande bilen tillfället i akt och påkallade patrullens uppmärksamhet genom att tuta och peka mot kvinnans bil.

Kvinnan hade redan stannat bilen när polisen han ifatt henne.

I förhör berättar polisen att kvinnan var så pass berusad att hon knappt klarade av att lämna blåsprov. Istället togs kvinnan med till stationen för att genomföra ett blodprov.

Där visade det sig att kvinnan hade 2,34 promille alkohol i blodet – tillräckligt för att det ska vara svårt att se och gå ordentligt.

Dessutom visade en husrannsakan av fordonet att det låg öl och sprit, både öppnad och oöppnad, i framsätet.

Kvinnan erkänner att hon har druckit alkohol under färden. Nu åtalas kvinnan för grovt rattfylleri vid Eskilstuna tingsrätt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!