Längre öppettider i Präntaren:"Det är mer rörelse igen"

Allt fler butiker i Präntaren går nu tillbaka till ordinarie öppettider, efter en vår och sommar med många utmaningar.

Cecilia Viktor arbetar på Hälsokraft i Präntaren och hon menar att sommaren och våren har gått bra för butiken.

Cecilia Viktor arbetar på Hälsokraft i Präntaren och hon menar att sommaren och våren har gått bra för butiken.

Foto: Serafia Olausson

Strängnäs2020-08-13 07:08

Vårens coronapandemi, gjorde att många butiker i Präntaren valde att korta ner sina öppettider till följd av kundbortfall. Nu går allt fler butiker tillbaka till sina ordinarie öppettider. 

– Man märker att det är mer rörelse igen, säger Paulina Hammarstedt som är centrumledare på Präntaren och fortsätter:

– Det känns skönt att återgå till det normala. Det är en ljusglimt att kunna återgå till det vanliga. 

Överlag har Präntaren haft färre kunder än vanligt under pandemin. 

– Det har ju minskat, men det har det gjort överallt i hela Sverige, berättar hon. 

Hälsokraft återgick till sina ordinarie öppettider redan för några veckor sedan. 

– Det har gått bra för oss. Vi var först i Strängnäs med hemleverans och vi har haft otroligt mycket pensionärer som har handlat av oss, berättar Cecilia Viktor som arbetar på hälsokraftbutiken i Präntaren. 

Hälsokraft har till och med ökat sin omsättning i juli med 10 procent jämfört med föregående år. 

– Vad det beror på är svårt att säga. Vi är tacksamma och det rullar på bra, säger hon. 

Inredningsbutiken, Butikia, etablerade sig i gallerian för ett år sedan. Butiken är en av de affärer som har haft kvar sina ordinarie öppettider under sommaren och våren. 

– Det har varit tufft. Vi hade en förhoppning om att det skulle komma fler turister, men det har inte varit så mycket, säger Mohsen Motaghi, butiksägare för Butikia. 

En anledning till att butiken har haft kvar sina ordinarie öppettider är att de inte har någon anställd personal. 

– De andra är personalberoende, men det är inte jag. Jag har jobbat själv hela tiden. Det är bara att kämpa, säger han och fortsätter:  

– Man måste vara beredd på att kämpa om man driver en verksamhet. Det är inte jättebra tider, speciellt för ett nytt ställe. Då är det alltid en etableringsperiod som tar ett halvår till ett år och till det kom pandemin.

Mohsen Motaghi ser ändå positivt på framtiden.  

– Vi har hanterat det så länge och vi överlever fortfarande, säger han. 

Den första september återgår Lindex till ordinarie öppettider, förutom på lördagar då man fortsatt kommer stänga vid klockan 14:00 och inte 15:00, som tidigare.  

– Det har varit lite färre människor, men det har varit mer på nätet, berättar Birgitta Jonsson som jobbar på Lindex. 

Nu ser de fram emot att återgå till en mer normal vardag. 

– Det känns skönt att det blir mer som vanligt igen, säger hon. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!