Pfizer i Strängnäs utklassar kollegorna

Pfizers produktionsanläggning i Strängnäs är bäst i koncernen vad gäller koldioxidutsläpp. Av samtliga 40 anläggningar släpper den ut 0,1 procent av den totala koldioxidmängden. "Vi får mycket erkännande för vårt klimatarbete", säger Johan Carlsson, platschef.

"Vi är allmänt erkända i Pfizers nätverk för att vi är starka på hållbarhetsarbete och får positiv feedback löpande. Framför allt är det vårt arbete med att minska koldioxidutsläppen som uppmärksammas, och på senare tid att vi jobbar med kvävereducering", säger Johan Carlsson, platschef på Pfizer i Strängnäs.

"Vi är allmänt erkända i Pfizers nätverk för att vi är starka på hållbarhetsarbete och får positiv feedback löpande. Framför allt är det vårt arbete med att minska koldioxidutsläppen som uppmärksammas, och på senare tid att vi jobbar med kvävereducering", säger Johan Carlsson, platschef på Pfizer i Strängnäs.

Foto: Linda Vikström

Strängnäs2022-11-15 06:33

Johan Carlsson började som platschef på Pfizer i Strängnäs 1 september och är, efter en lång karriär med Stockholm som bas, glatt överraskad över hur det är att jobba i en mindre stad. 

– Det är en väldigt familjär sajt (sajt är det svengelska uttrycket för anläggning), man känner sig välkommen på ett sätt som jag inte känner igen. Det är en häftig kombination av att "alla känner alla" och att det finns en fantastisk spetskompetens inom bioteknik här, säger Johan Carlsson. 

Det jobbar 375 personer på anläggningen. 

Hur många kan du namnet på? 

– Oj, vilken fråga... Runt 150 skulle jag tro, säger han efter att ha räknat på fingrarna ett bra tag.     

undefined
Pfizer i Strängnäs står för mindre än 0,1 procent av koldioxidutsläppen av koncernens 40 produktionsanläggningar. Det uppmärksammas ofta inom företaget, bland annat på huvudkontoret i New York.

Möjligen är Strängnäs den internationella koncernens mest familjära arbetsplats – men det är definitivt den mest klimatsmarta. Av samtliga 40 produktionsanläggningar står den i Strängnäs för mindre än 0,1 procent av den totala mängden koldioxidutsläpp. Det innebär alltså att den bidrar minst till växthuseffekten. 

Sedan 2009 har mer än två miljarder kronor investerats i effektiviseringsåtgärder. Det har lett till en fördubbling av kapaciteten på anläggningen, där man framför allt tillverkar aktiv substans för tillväxthormon, tillväxthämmare mot akromegali (sjukdom som leder till en onormal kroppslig tillväxt), läkemedel för att förebygga blodpropp och meningokockvaccin, samtliga läkemedel med export till hela världen. Klimatavtrycket har minskat i takt med investeringar. Bland annat har de egna, oljeeldade pannorna för tillverkning av ånga skrotats och ersatts av fjärrånga av huvudsakligen förnyelsebart bränsle. Det minskade koldioxidutsläppen med 80 procent.  

undefined
Oj, vad många rör! På bilden syns en del av fermentationsanläggningen. Där odlas bakterier som noga övervakas genom kontroll av temperatur, tryck, pH och med kontinuerlig tillsats av näringsämne. Bakterierna tillverkar därefter de olika proteinläkemedlen som sedan renas och isoleras till önskad renhet. Produkten skickas därefter vidare till andra Pfizeranläggningar för ytterligare bearbetning innan den hamnar hos patienten.

– I slutet av 2019 gjordes en investering på 19 miljoner kronor för att skifta energikälla från fjärrånga till fjärrvärme för uppvärmning av lokalerna, det innebar ytterligare reducering av koldioxidutsläppen på närmare 30 procent, säger Johan Carlsson. 

Är det något mer på gång? 

– Med tanke på koncernens mål att vara koldioxidneutrala 2040 så jobbar vi hela tiden med förbättringar som får positiv miljöeffekt. Här näst planeras nya, mer effektiva ventilationsaggregat och nu i november installeras 16 laddningsuttag för elbilar på parkeringen, så klart med grön el där också.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!