Prognosen för skolan försämrad sedan maj

Nu tror Strängnäs kommunala skolor att de kommer ha gjort av med 15 miljoner kronor för mycket vid årets slut. Fler åtgärder för att spara pengar är på gång.

Strängnäs2014-10-01 18:03

Nya besparingar är att vänta i Strängnäs kommunala skolor. Ett åtgärdspaket är på väg att tas fram, för att minska underskottet för 2014 och nå en budget i balans år 2015 för grundskolans del och 2016 för gymnasiets del.

I den första delårsrapporten för 2014, den som avsåg ekonomin till och med maj månad, varnade barn- och utbildningsnämnden för ett underskott på 12,2 miljoner kronor vid årets slut.

Då gavs alla skolans enheter i uppdrag att hålla hårdare i pengarna. Flera lärartjänster har dragits in. Vakanser och vikarier tillsätts restriktivt, även inom de verksamheter som har sin ekonomi i balans. Vikarier tas in bara om det är nödvändigt för att säkra tillsyn av barnen och undervisning för eleverna. På samma sätt är det med inköp, bara om det är absolut nödvändigt för att kunna bedriva omsorg eller undervisning får saker och ting köpas in. Kommunen drar också in på personalvård och kompetensutveckling.

Inom förskolan har besparingarna lett till en ökad arbetsbelastning och större barngrupper, visar en konsekvensbeskrivning. Pedagogerna hinner inte planera som tidigare, vilket ger en sämre kvalitet. Grundskoleeleverna märker av besparingarna genom bland annat indragen språk- och specialundervisning och allt mer undervisning i åldersblandade grupper. Elever i behov av särskilt stöd har fått sämre förutsättningar.

Ekonomin har försämrats ytterligare enligt den andra delårsrapporten för 2014, som var ett av ärendena på nämndens sammanträde på tisdagskvällen. Efter att räkenskaperna till och med augusti har summerats är prognosen att budgeten kommer ha dragits över med 15,1 miljoner kronor vid årets slut. Det motsvarar två procent av nämndens nettobudget.

Den största avvikelsen står verksamheten nämnd och förvaltning för. De inflyttade eleverna har blivit fler än kommunen hade trott. Det, och utbetalningar till friskolorna som kommunen inte har räknat med, ger en avvikelse på 8,5 miljoner kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om