Tack vare Falubon, tillika innebandyprofilen, Jonas Thomsson kom Egert Unga och Kermo Uue i kontakt med SIBK.
– Vi bad honom om hjälp och fick provträna med två allsvenska klubbar i somras, Hudik/Björkberg och Strängnäs, berättar Kermo Uue när vi ses i Thomas arena.
Sedan kunde de välja mellan Hälsingland och Södermanland. Valet föll alltså på det sistnämnda.
– Om vi ska spela internationellt kan vi inte fortsätta harva i den estniska ligan, med få lag och väldigt ojämna matcher, säger Egert Unga.
I nämnda final besegrade huvudstadslaget Sparta landsortsklubben Jögeva med 7–2 och Egert Unga stänkte dit tre "kassar".
– Han blev utsedd till mest värdefulla spelare också, berättar Kermo Uue.
Båda är forwardspelare och födda 1999. Bägge har också spelat en VM-turnering. De finns även med i landslagsdiskussionen inför årets världsmästerskap i Helsingfors nästa månad.
– Truppen är inte uttagen ännu, men den blir det efter ett läger i Uppsala kommande vecka, säger Kermo Uue.
– Visst skulle vi bli besvikna om vi hamnar utanför, förklarar kompisen.
Nämnda Jonas Thomsson är assisterande coach i estniska landslaget som har fler kopplingar till Sverige.
– Det finns två killar som spelar med Djurgården i SSL, bland annat Patrik Kareliusson, säger Kermo Uue.
Vill ni själva nå dit?
– SSL finns i bakhuvudet, svarar Egert Unga.
– Det är min dröm, säger Kermo Uue.
Men först måste de på allvar slå igenom i Allsvenskan. Poängmässigt har det gått trögt hittills. Hemma mot AIK senast, en förlust med 4–2, lyckades i varje fall Egert Unga spräcka sin målnolla.
– Tyvärr sätter vi inte våra chanser. Men vi kommer in i spelet mer och mer. Det är stor skillnad på tempot jämfört med hemma i Estland, förklarar Kermo Uue som återfinns i samma kedja som Ahmad Aldeeb och Tim Lindgren.
Hur var det att acklimatisera sig i ett nytt lag i ett främmande land?
– Det gick faktiskt väldigt bra. Alla pratar engelska och har från första stund varit mycket välkomnade, tycker Egert Unga.
Vem är roligast i omklädningsrummet?
– Ahmad Aldeeb och Viktor Seth. De är ofta glada, skrattar och skämtar.
SIBK:s A-lag tränar tre gånger i veckan i Thomas arena. Emellanåt svettas nytillskotten från Baltikum dessutom på Gymbörsen.
Egert Unga jobbar på en konferensanläggning nära Stockholm medan kompisen arbetar hos Office depot i Strängnäs.
Annars gör de det mesta ihop: Delar på en bil, handlar ihop, lagar mat tillsammans och kollar mycket idrott – främst internationell basket och fotboll – i den gemensamma lägenheten nära Paulinska skolan.
– Vi trivs bra i Sverige. Visst saknar man familjen ibland, men det finns ju Facetime. Dessutom räknar vi med att träffa föräldrarna i samband med VM, om vi blir uttagna. Klubben har också gett oss julledigt i elva dagar från den 22 december.
Just nu är Kermo Uues fästmö Laura på besök i Strängnäs. Även Egert Unga har fast sällskap, på nära håll dessutom.
– Min tjej Piret bor i Uppsala och spelar innebandy med Hagunda.
Vad tycker ni om Strängnäs som stad?
– Jag gillar den väldigt mycket, speciellt den gamla delen. Sen tycker jag att människorna är väldigt vänliga, säger Kemo Uue.
– Däremot har jag lite svårt med bilkörningen. Man är inte van hemifrån med att det står 30 på så många skyltar ...
I helgens allsvenska omgång möter SIBK Visby på Gotland.