Debatt om att bre en hönökaka – frågade statsminister

Vilken sida brer du på? Frågan har debatterats i veckor mellan Ellensofie Winge, 13, Ingrid Wiberg, 13 och deras klasskompisar. För att avgöra kontaktades statsministern: "Man ska bestämma själv", var hennes svar.

Ellensofie Winge tycker att hönökakan ska bres på den platta sidan medan Ingrid Wiberg röstar för den rundare. De diskuterade främst med klasskompisarna Cornelia Widh och Elise Berglund, och för att avgöra debatten kontaktades statsministern. Men svaret gjorde dem något besvikna.

Ellensofie Winge tycker att hönökakan ska bres på den platta sidan medan Ingrid Wiberg röstar för den rundare. De diskuterade främst med klasskompisarna Cornelia Widh och Elise Berglund, och för att avgöra debatten kontaktades statsministern. Men svaret gjorde dem något besvikna.

Foto: Fanny Lindblad, Amir Nabizadeh/TT

Strängnäs2022-07-22 06:43

Det började i matsalen på Strängnäs Montessoriskola med en diskussion kring vilken sida som är rätt att bre på ett knäckebröd. Det gick snart över till en hektisk debatt om hönökakor och det blev tydligt att sjätteklassarna var splittrade i frågan och att ingen tänkte ge med sig. 

Ingrid Wiberg tycker att mackan ska bres på den fluffigare sidan:

– Den platta sidan har ränder från plåten, så den håliga sidan är designad för att vara ovansidan. Om man skulle brett på den platta sidan borde båda sidorna vara platta.

Ellensofie Winge kontrar:

– Jag tror inte att de har designat den så, utan den har vuxit i ugnen, så den skulle egentligen vara platt på båda sidor. Den är platt för att man ska bre där, inte få så mycket smör och det är lättare att ta upp den utan att få smör på händerna. 

undefined
På vilken sida brer du din hönökaka? Den platta eller den fluffigare och rundare sidan?

För att avgöra vilken den rätta sidan är, mejlade kompisarna och frågade tv-profilen Samir Badran och youtuberna Therese Lindgren och "Mustiga Mauri", för att nämna några. Statsminister Magdalena Andersson (S) tillfrågades också.  

Efter en månad kom svaret.

"Vilken sida som är bäst tycker jag man ska bestämma själv", skrev Magdalena Andersson. 

undefined
"Jag vet att det är något man kan tjafsa om ibland, för i min familj gör vi faktiskt olika!", skrev statsminister Magdalena Andersson i mejlet.

– Vi blev lite besvikna, för vi fick inget direkt svar, säger Ellensofie Winge. 

När skolan börjar igen hoppas de att svar har inkommit från några av de andra som kontaktats. 

– Om Mauri svarar tycker jag att han ska få avgöra, säger Ellensofie Winge. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!