Den aktuella händelsen utspelade sig på en grundskola i kommunen, något som tidningen tidigare rapporterat om. Då beslutade skolan att stänga av eleven i väntan på utredning.
Enligt åklagaren var upprinnelsen till den misstänkta misshandeln ett bråk som handlade om en fotboll som eleven spelade med i skolans lokaler.
Den skolanställda gjorde flera försök att ta bollen från eleven som gjorde allt för att hålla undan den, uppger den skolanställda i förhör. Till slut tog den skolanställda bollen från elevens händer, och knuffade då till honom.
Reaktionen blev kraftig.
Den skolanställda uppger att eleven tog tag i den anställdas hår och utdelade ett knytnävsslag som fick glasögonen att flyga av. Den anställda fick även ett blåmärke.
Eleven håller till stora delar med om händelsebeskrivningen men nekar till brott. Enligt eleven var knuffen från den skolanställda så pass hård att eleven ramlade in i en bänk och skadade knät. Eleven uppger sig ha blivit attackerad och menar att slaget delades ut i självförsvar.
Strax efter bråket med den skolanställda ska eleven enligt åklagaren också ha gett sig på en jämnårig skolkamrat genom att ta denne hårt i armen och knuffa in personen i en vägg. För den händelsen åtalas eleven för ofredande.
Eleven förnekar brott även på denna åtalspunkt.