Problem för Ica-butikerna i kommunen

Runt om i landet pågår just nu strul med kortbetalningen på Ica-butikerna och på Apotek hjärtat.

Även Ica Bengtssons har drabbats av strul med kortterminalerna.

Även Ica Bengtssons har drabbats av strul med kortterminalerna.

Foto: Albin Persson

Strängnäs2024-02-29 09:43

Nicklas Hoorn, handlare på Ica Åkers styckebruk säger att det trots problemen med terminalerna ändå flyter på i kassorna.

– För vår del går det väldigt bra. Det går jättebra att betala med både kontanter och swish, så vi klarar oss bra, säger Nicklas Hoorn.

– Det blir lite stökigt i kassan, men överlag flyter det på. Det tar väl lite längre tid än vanligt, framförallt om man är ovan vid att betala med swish. Men i dagsläget har ju i princip alla det.

undefined
Handlaren Nicklas Hoorn på Ica Åker.

Nicklas Hoorn säger att det har varit möjligt att betala med swish i butiken åtminstone sedan 2020.

– Nu har vi även det integrerat direkt i betalterminalen där man kan scanna av en QR-kod.

Han berättar vidare att enligt prognosen ska problemet vara löst inom någon timme, förhoppningsvis.

– Men vi får väl se.

Vad är det som orsakar problemet?

– Det vet jag inte, det kan jag inte uttala mig om.

Har det varit några kunder som behövt vända i dörren?

– Nej, i och med att nästan alla har swish. De som inte har det är kanske av en äldre generation som ofta har kontanter med sig ändå. Det går hur bra som helst.

undefined
Johan Lundberg, butikschef på Ica Bengtsson i Strängnäs, säger att det går lite långsammare i kassan men att det fungerar bra i övrigt.

Enligt Johan Lundberg, butikschef på Ica Bengtsson, sätter situationer som denna fingret på bristerna med ett kontantlöst samhälle.

– Man knuffar över hela samhället till att betala med kort, det är inte många som kommer och handlar med cash längre. Då är man sårbar när sådant här händer, säger han.

Flera Ica-handlare berättar att de fått information om att det är skottdagen som är boven i dramat.

Butiken i Strängnäs har under morgonen skyltats på flera ställen med information till kunderna om problemen med kortterminalerna, därför har de heller upplevt någon större frustration från kunderna.

Att problemet uppstod under morgonen, och inte under rusningen på eftermiddagen, var tur i oturen menar han.

– På torsdagar har vi inte heller pensionärsrabatterna så då är det lite färre än andra förmiddagar, säger Johan Lundberg.

Även Ica Nära Granbecks ute på Fogdön meddelar att de har problem med kortbetalning.

– Men jag har ordnat så att folk kan swisha, så det funkar! Vi har haft möjlighet att ta emot swish-betalningar sedan i julas, säger butikens handlare Helena Westling.

Hon berättar att i september hade butiken också problem med betalterminalen, men då gick det att använda sig av det urgamla knepet att stänga av och sätta på för att lösa situationen.

– Det funkade för tre-fyra kunder, sen var man tvungen att starta om igen.

Helena Westling säger att enligt den information hon har fått så ska problemet vara åtgärdat inom ett par timmar.

Vet du om det har något att göra med att det är skottdag i dag?

– Nej, men man vet aldrig. Innan millenieskiftet så fick man ju också höra att allting skulle sluta fungera, men då blev det ju inget!

På Ica Torghallen i Mariefred är det oklart om betalningsproblemen har uppstått.

– Jag har faktiskt inga kommentarer på det. Det går att ta betalt här och det är det viktigaste, säger Emilie Wallmarö som hänvisar till Icas presstjänst.

Vid lunchtid på torsdagen meddelade Ica att betalsystemen skulle vara fungerande igen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!