Strängnäs Bike Show ställs in

Det blir ingen utställning av motorcyklar i Ugglans park i år. Strängnäs Bike Show ställer in.

Publik och motorcyklar i Ugglans park, Strängnäs Bike Show 2018.

Publik och motorcyklar i Ugglans park, Strängnäs Bike Show 2018.

Foto: Jan Lindström

Strängnäs2020-08-01 17:08

Sedan 1992 har motorcykelfantaster samlats i centrala Strängnäs. I år är inte ett år som andra och klubben har därför beslutat att ställa in evenemanget som skulle ha varit i slutet av augusti. 

– Det är bara att acceptera att världen ser ut som den gör. Det är klart att det är tråkigt, men vi har inget val, säger Jan Lindström som är en av medlemmarna i klubben Blotsvens MC som arrangerar evenemanget. 

Evenemanget har ett par tusen besökare varje år. I och med förbudet mot folksamlingar hade Strängnäs Bike Show varit omöjligt att genomföra, menar Jan Lindström. 

– Det är en sådan dag som drar mycket folk till Strängnäs och det är även uppskattat av Strängnäsfolk, säger han. 

Beslutet om att ställa in väntade klubben med in i det sista. De hoppades att det var ett beslut de inte skulle behöva ta. 

– Vi har väntat så länge som möjligt med att ta beslutet. Vi skulle kunnat genomföra evenemanget med en månads framförhållning och därför väntade vi med att ta ett beslut efter ett visst datum, säger Jan Lindström. 

Under dagen då det inställda evenemanget var tänkt att vara kommer klubbens 14 medlemmar ändå samlas. 

– Vi kommer åka hoj själva och göra något av dagen, säger Jan Lindström. 

Nu siktar man i stället på nästa år och Strängnäs Bike Show kommer som vanligt arrangeras den sista lördagen i augusti, om allt går som det ska. 

– Folkets hälsa är viktigare och vi hoppas att världen är normal nästa år. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!