Man från Strängnäs åtalad för att ha tvättat pengar

En man i 40-årsåldern hemmahörande i Strängnäs står åtalad för grovt penningtvättsbrott vid Eskilstuna tingsrätt. Brottet begicks i tidigare i våras i Eskilstuna och Södertälje.

En man i 40-årsåldern från Strängnäs står åtalad för att ha tvättat stora summor pengar som stulits från en man i Falun.

En man i 40-årsåldern från Strängnäs står åtalad för att ha tvättat stora summor pengar som stulits från en man i Falun.

Foto: TT

Strängnäs2023-09-07 06:39

Målsägande är en man i 80-årsåldern från Falun.

Han berättar i förhör att onsdagen den 22 mars fick han ett samtal från en man som påstod sig ringa från Telia.

Personen i luren sa att mannen hade betalat för mycket på sin senaste faktura till Telia, då seniorrabatten inte hade inkluderats i summan.

För att kunna betala tillbaka det belopp mannen var berättigad till sa personen i andra änden att 80-åringen skulle hämta en bankdosa för att genomföra överföringen. Mannen fick sedan flera instruktioner om vad han skulle göra med bankdosan och ombads sedan konfirmera dessa för personen i telefonluren.

Dagen därpå märkte han att 50 000 kronor hade överförts via en swishutbetalning tidigare samma morgon. Bara någon timme senare blev han uppringd av en person som påstod sig vara från Inkasso som berättade att han hade en obetald faktura på 18 000 kronor för en mobiltelefon som han skulle ha köpt. Personen sa dock att de kunde stryka fakturan när de fått reda på att den var felaktig.

Målsägande ringer då sin bank för att spärra sitt konto och sina kort.

På fredagen loggar han återigen in på sin bank och upptäcker då att ytterligare 250 000 kronor har försvunnit från hans konto via en banköverföring som genomfördes i samband med swishbetalningen.

Den misstänkta mannen säger själv i förhör att det stämmer att pengarna har kommit in på hans konto, men att han inte vet varifrån dessa kommit ifrån. Han ska inte heller ha vetat att det är olagligt att ta emot pengarna och ta ut dem i bankomat.

Enligt den åtalade är det en man från Södertälje som varit i kontakt med honom och bett om hjälp med att få ut pengarna som överförts till honom.

Han säger att mannen från Södertälje ringde honom sent på onsdagen och berättade att pengarna förts över av misstag. Den misstänkta mannen ombads då att åka till ett hotell i Södertälje för att hjälpa till att reda ut situationen. Han försöker då dels "ge tillbaka pengarna" via bankomatuttag, och dels genom att låta mannen från Södertälje genomföra olika transaktioner från hans mobil.

Strängnäsbon står nu åtalad för grovt penningtvättsbrott då han antingen ensam eller tillsammans med en annan person stulit pengar från mannen från Falun och fört över dennes pengar via banköverföringar, bankomatuttag och köp av guld, elektronik och kryptovaluta.

Mannen nekar till brott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!