Det var i tisdags som tidningen skrev om att en jacka värd 10 000 försvunnit i samband med inbrott i ett skåp.
Målsägare var Isabelle Bysell.
Artikeln fick stort genomslag på Facebook. Vissa ansåg att man i den åldern inte borde ha så dyra saker på sig, medan andra fokuserade på den fräcka stölden.
– Jag tror inte att jag får se den där jackan igen, säger Isabelle Bysell.
Inbrottet i hennes elevskåp skedde tidigt på förmiddagen då Isabelle Bysell hade lektion i svenska:
– Trots att skåpet ligger nära lektionssalen verkar ingen ha märkt något, korridoren måste ha varit tom.
Skåpet var låst?
– Ja, men säkert enkelt att bryta upp.
Jackan som stals var en svart Parajumper.
Plagget inhandlades i Södertälje i oktober för nästan exakt 10 000 kronor.
– Jag hade länge velat önskat mig en sådan jacka. Bidrag från mormor och pengar jag fått i stället för presenter gjorde köpet möjligt.
Jackan användes flitigt i drygt tre månader innan tjuven slog till.
– Jag fick panik när jag såg det uppbrutna skåpet och förstod vad som hänt.
Något annat som försvann?
– Ja, bankkort och lite lösa pengar som låg i jackan. Däremot hade tjuven struntat i två datorer.
Hur mår du efter förlusterna?
– Första dagen var jobbig, men vad kan jag göra?
Vem eller vilka tror du ligger bakom stölden?
– Det är nog ingen liga, utan förmodligen någon jag känner. Någon som är i behov av pengar.
Vad gör du utan din Parajumper?
– Använder en annan jacka. Inför nästa vinter köper jag säkert något nytt, men kanske lite billigare.
Isabelles pappa Peter Bysell gjorde ett inlägg på Facebook om stölden.
– Det är tråkigt att man inte får ha sina saker ifred, säger han.
Fick du några reaktioner på vad du skrev?
– Ja, men inget avgörande tips.
Sedan nyår har tidningen skrivit om flera händelser där elever blivit bestulna under skoltid. På Paulinska skolan blev en annan elev några dagar tidigare av med bland annat en dator via inbrott i skåpet.
Fler exempel:
15 januari: På Friskolan Asken förlorade en pojke en jacka av märket Sail racing, värd 2 500 kronor. Plagget förvarades i ett skåp med kodlås.
31 januari: En 18-årig elev på Europaskolan förlorade gods för över 4 000 kronor, bland annat kläder, medan han i onsdags avnjöt sin lunch.
Även i Åkerskolan och på Europaskolan Rogge har stölder av bland annat kläder förekommit senaste månaden.