Andelen elever som går ut nian med godkänt i alla ämnen har ökat på Åkerskolan och Mariefreds skola, men rasat till under hälften på Paulinska skolan.
– Det är fortfarande lågt överallt mot vad man kan önska och förvänta sig, säger Sofia Könberg (L).
I år gick 59 procent av eleverna på Åkerskolan ut årskurs 9 med godkänt i alla ämnen. Motsvarande siffra för Mariefred är 72 procent. Paulinska skolan har rasat nio procentenheter och hamnar på 49 procent.
Raija Ikonen är grundskolechef i kommunen:
– Det låter kanske inte så positivt. Men vi följer också enskilda årskurser och exempelvis dessa i årskurs 9 på Paulinska skolan har utvecklats mycket jämfört med resultatet för samma klass i årskurs 8. Men visst behöver vi arbeta ännu mer med att stötta och se olika behov i olika klasser.
Sofia Könberg tycker inte att majoriteten gör vad den kan.
– Det här är kommunens största problem och man har vetat så länge hur siffrorna sett ut så jag förstår inte att man inte satt in resurser för att få bukt med det. Man låter det pågå, säger hon.
Flera indragningar på kommunens skolor väntar nästa läsår. På Paulinska skolan försvinner sex assistenttjänster.
– Kommunen går jättebra år efter år. Ändå drar man nu ner på lärarassistenter och kringpersonal som lärarna behöver för att kunna fokusera på lärandet. Det här kommer att försvåra ytterligare för dem. I Mariefred tillkommer även problemet med lokalbrist och stora klasser, säger Sofia Könberg.