SocialnÀmnden har tidigare gett sin förvaltning i uppdrag att utreda mat och mÄltider pÄ Àldreboenden samt matdistribution till den som bor i vanligt boende. PÄ nÀmndens möte i februari beslutades samtidigt att Àldreboendet KristinagÄrdens restaurang Glada laxen, som har funnits i 25 Är, skulle hanteras i sÀrskild ordning.
Restaurangen Àr öppen för Àldre och dem med funktionsnedsÀttningar och det krÀvs inget bistÄndsbeslut för att fÄ Àta i matserveringen. En mÄltid kostar 72 kronor. Till restaurangen kan man ocksÄ komma för att fika och lÀsa tidningar.
Nu har de som brukar besöka Glada laxen fĂ„tt beskedet att den kan komma att stĂ€ngas i september eftersom den gĂ„r med en förlust pĂ„ 1,4 miljoner kronor om Ă„ret. Ărendet ska tas upp i socialnĂ€mnden i maj.
Tidningen har pratat med flera personer som Àr upprörda.
â Det sociala Ă€r nĂ€stan viktigare Ă€n maten. MĂ„nga vill prata av sig sina bekymmer nĂ€r vi trĂ€ffas. De flesta som gĂ„r dit och Ă€ter Ă€r Ă€nkor och Ă€nklingar som sitter ensamma och Ă€ter annars, sĂ€ger Arne Granath, som gĂ„r till restaurangen nĂ€stan varje dag.
â HĂ€r Ă€r en vĂ€ldig gemenskap. Om KristinagĂ„rdens restaurang stĂ€ngs tappar man all kontakt, sĂ€ger Ingvar Hansson.
Dem som tidningen har pratat med tycker att kommunen borde ha rÄd att ha restaurangen öppen Àven om den gÄr med förlust.
â Ăverskottet av kommunens budget förra Ă„ret var 88,6 miljoner kronor. Kan de inte ta lite av de pengarna för att ha restaurangen kvar, sĂ€ger Lars Palmgren.
Varför kan ni inte gÄ nÄgon annanstans för att Àta?
â Som ensamstĂ„ende pensionĂ€r handlar det om ganska mycket pengar. Det sociala blir inte heller samma sak pĂ„ stan, sĂ€ger Lars Palmgren.
â Man fĂ„r heller inte den servicen pĂ„ andra restauranger som man fĂ„r pĂ„ KristinagĂ„rden. De som Ă€r handikappade fĂ„r mycket hjĂ€lp, sĂ€ger Arne Granath.
Ăven Barbro Wiklund Ă€r vĂ€ldigt nöjd med Glada laxen och ifrĂ„gasĂ€tter nyttan med att stĂ€nga restaurangen.
â Har kommunen rĂ€knat ut vad kostnaden blir om alla som Ă€ter pĂ„ KristinagĂ„rden ska ha hjĂ€lp av hemtjĂ€nst i stĂ€llet, undrar Barbro Wiklund.
Restaurangen Àr öppen alla dagar Äret runt.
â Vid storhelger Ă€r allt vĂ€ldigt fint organiserat. Vi fĂ„r jul- och pĂ„sktallrik, sĂ€ger Barbro Wiklund.
Glada Laxen har 10â25 gĂ€ster enligt kommunens utredning "Rapport mat och mĂ„ltider för Ă€ldre i StrĂ€ngnĂ€s kommun."