I lördags, den 7 januari, var det en ledstång som hade brutits av. Mycket mer än så framgår inte av anmälan, utan brottet kan ha begåtts mellan 00.00 och 17.00.
– Jag har fått reda på att det är en ledstång långt bak i ett fordon som blivit sönderryckt, men vet inte hur det ska ha gått till, berättar Simon Sandberg.
Följande dag var det dags igen. I det fallet har två säten näst längst bak i en buss fastnat i nedfällt läge.
– Söndagens skadegörelse skedde senast klockan 16. En mekanism ska ha saboterats, berättar Yvonne Sjöö vid polisen i Strängnäs.
Bergkvara buss, som trafikerar Strängnästrakten, polisanmäler alla varianter av skadegörelser – "stort som smått".
– Fordonen måste hållas i skick, konstaterar Simon Sandberg.
Han poängterar att trafiksäkerheten aldrig får äventyras.
– Sen är ju vissa ärenden mer skyndsamma än andra, men alla skador ses över av vår egen verkstadsorganisation som planerar för åtgärder, så snart det bara är möjligt. Trafiken får göra bedömningen om bussen i fråga är säker att resa med, fortsätter Simon Sandberg.
Är detta ett stort problem för Bergkvara buss?
– Stort vill jag inte säga. Men det är ett problem som tar tid och som kostar pengar, helt enkelt ett gissel.
Skedde skadegörelserna under färd?
– Det får man anta.
Om det finns några misstänkta för helgens vandaliseringar är i skrivande stund okänt.