Det var vid halv ett-tiden den 13 januari som en väktare såg en bilförare köra rakt in i ett staket på Mariefredsvägen, vid Pfizers anläggning.
– Föraren har dragit ner hela stängslet, men det framgår inte i mina noteringar om det är fem eller 25 meter, berättar Johnny Gustavsson, presstalesperson vid polisen i Region öst.
Polisen larmades till platsen och kontrollerade då föraren som blåste positivt i polisens sållningsinstrument. Föraren fick följa med till polisstationen för provtagning då han misstänktes för rattfylleri.
Bilen bärgades från platsen och föraren befinner sig på fri fot.
– Han saknade behörigt körkort, därav olovlig körning, förklarar Sofie Eklund, enhetschef på polisens avdelning för trafikrelaterade brott.
Hur gammal är gärningsmannen?
– I 30-årsåldern.
Är han lokal?
– Nej han är i varje fall inte folkbokförd i Strängnäs, och något förhör har inte gjorts.
Tidningen har sökt Pfizer för en kommentar:
– Vi kan bekräfta att en bil kört in i ett staket vid Pfizers tillverkningsanläggning i Strängnäs men hänvisar till polisen för vidare kommentarer, konstaterar Ulrika Chevalier, kommunikationsansvarig.
Som bilden skvallrar om var det en ganska stor bit av ett stängsel som mejades ner och som sedan fått en tillfällig lösning.